کاهش نویز در دوربین مدار بسته

چگونگی کاهش نویز در دوربین مدار بسته

حتماً تا به حال با لرزش صفحات و نویز در دوربین‌‌های مداربسته مواجه شده‌اید چرا که نویز از سری مشکلات شایع در بین دوربین‌‌های مدار بسته به حساب می‌آید دلایل به وجود آمدن نویز متفاوت است و هر دوربینی متناسب با برند خود می‌تواند بنا به دلایل خاصی گرفتار این مشکل شود. اگرچه از سری مسائل رایج و شایع در به وجود آمدن نویز کمبود نور و تاریک بودن محل نصب دوربین است ولی عمده دلایل ایجاد نویز مربوط به مشکلات سخت افزاری است. در این محتوا قصد داریم روش‌‌های کاهش نویز در دوربین مدار بسته یا حذف نویز در دوربین مدار بسته را بررسی کنیم.

کاهش نویز در دوربین مدار بسته بر اساس انواع نویزها

نویز‌‌ها در دوربین مدار بسته به دو صورت به وجود می‌آیند یکی به صورت خطی و دیگری به صورت نقطه ای که هر کدام دلایل خاص خود را دارد که ما کاری با دلایل ایجاد نویز نداریم و می‌خواهیم به تکنولوژی‌‌هایی که برای فیلتر کردن نویز به وجود آمده‌اند و چگونگی کاهش نویز در دوربین مدار بسته بپردازیم.

کاهش نویز خطی در دوربین مدار بسته

این نویز در اثر امواج الکترومغناطیسی به وجود می‌آید که به صورت یک خط در تصویر مشاده می‌شود و در برخی مواقع این خط حرکت سینوسی دارد.
برای حل این مشکل ابتدا آداپتور را عوض می‌کنیم، چون بیشتر آداپتورهای دو آمپری که در ایران است کمتر از 1 آمپر خروجی دارد. و مسلماً شدت کافی برای انتقال تصایر در یک فرکانس صابت را ایجاد نخواهد کرد. همین کاهش فرکانس در انتقال تصویر از دوربین تا نمایشگر موجب از دست رفتن بخش‌هایی از تصویر یا ایجاد نویز خواهد شد. عملکرد یک آداپتور برق یا منبع تغذیه نامناسب شاید در طول روز مشکل آفرین نباشد ولی در تصویر برداری شبانه حتماً خودش را نشان خواهد داد.

در مرحله دوم کاهش نویز در دوربین مدار بسته ، کابل دوربین و مسیر عبوری آن را چک می‌کنیم. کابل‌های نسل جدید به شدت در مقابل امواج نا هم جنس مثل امواج مغناطیسی حساسند بنابراین باید از عدم وجود منابع تولید امواج الکترومغناطیس مثل ترانس و دکل‌های برق و مخابرات در مسیر کابل حامل تصاویر دوربین اطمینان حاصل کنیم.

کاهش نویز نقطه‌ای در دوربین مدار بسته

این نویز زمانی پیش می آید که با وجود یک سیستم پایدار و سالم نوسان‌های برق منطقه‌ای و تغییر شدت جریان برق موجب ایجاد نویزهایی به صورت نقطه در تصاویر نهایی شود. شما می‌توانید به جهت کاهش نویز در دوربین‌‌ مدار بسته روش‌‌های مختلفی را امتحان کنید به این صورت است که مثلاً در ابتدا فیش‌‌های BNC را چک کنید.

BNC مخفف عبارت British Naval Connector است. در واقع فیش BNC یک رابط برای کابل کواکسیال است. رایج‌ترین استفاده از فیش BNC جهت اتصال دوربین مدار بسته به دستگاه ضبط تصاویر DVR از طریق کابل کواکسیال است.

برای رفع نویز نقطه‌ای می‌توان از سلامت فیش BNC یا پورت‌های DVR، دوربین و نمایشگر اطمینان حاصل کرد و سپس به بررسی منبع تغذیه یا همان آداپتور پرداخت. در گام بعدی کابل‌‌ها باید چک شوند هرگونه پارگی بریدگی وجود نداشته باشد این را هم باید درنظر داشت که هر چه مسافت کابل کشی بیشترباشد امکان به و جود آمدن نویز نقطه‌ای نیز بیشتر خواهد شد پس نیاز است که دوربین مدار بسته را در محلی نصب کنید که کمترین فاصله را DVR، Ethernet یا نمایشگر داشته باشند و در صورتی که ناگزیر به استفاده از کابل دراز باشیم باید از تقویت کننده‌ها در طول مسیر استفاده کرد.

شرایط آب و هوایی نیز می‌توانند در تشکیل نویز موثر باشند سعی کنید تجهیزات خود را همیشه دور از تابش مستقیم آفتاب، وزش باد و بارش باران و برف نگهداری کنید.
نکته دیگر اینکه باید مسیرهایی امن برای کانال کشی (Ducting) و کابل کشی انتخاب کنیم به همین منظور می‌توانیم قبل از نصب دوربین مدار بسته نقشه‌‌های مسیر عبور کابل را بررسی و تعیین کنیم و بعد از آن اقدام به کابل کشی نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial