زوم اپتیکال در دوربین مداربسته چیست ؟

زوم اپتیکال دوربین چه کاربردهایی دارد؟

برای اطلاع از زوم اپتیکال در دوربین مداربسته باید بدانیم که به طور کلی لنز یا اپتیکال دوربین مجموعه‌ای از عدسی‌ها را شامل می‌شود که نور را از خود عبور می‌دهند و به درون دوربین هدایت می‌کنند که تصویر به صورت واضح بر روی فیلم عکاسی یا گیرنده تصویر منعکس شود. زوم یا بزرگ نمایی تصویر را به دو نوع زوم اپتیکال دوربین و زوم دیجیتال تقسیم می‌کنند.

زوم اپتیکال دوربین به صورت زون اپتیکال 10 برابری
نمونه زوم اپتیکال دوربین https://totalnetwork.ir/

 

زوم اپتیکال در دوربین مداربسته چیست ؟

زوم اپتیکال به معنی زوم بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت است. در این نوع زوم عناصر داخل لنز حرکت می‌کنند تا فاصله کانونی را افزایش و یا کاهش دهند. زوم اپتیکال بهترین راه حل برای بزرگنمایی و در عین حال حفظ کیفیت تصویر است. تنها دوربین‌هایی با لنز متغیر می‌توانند از Optical Zoom پشتیبانی کنند. در کاتالوگ دوربین مداربسته این زوم را با ضریب X نمایش می دهند. به عنوان مثال 20X به معنی این است که دوربین می تواند تا 20 برابر بر روی سوژه زوم کند. توجه داشته باشید زمانی که شما از Optical Zoom استفاده می‌کنید دیدتان محدود می شود اما جزئیات بیشتری را بدون افت کیفیت می بینید.

مزایا و معایب زوم اپتیکال در دوربین مداربسته

مزایا : جزئیات را با وضوح بالا نمایش می دهد.
معایب : بعد از ثبت تصویر امکان زوم اپتیکال وجود نخواهد داشت. زاویه دید در Optical Zoom محدود خواهد بود.
ولی در زوم دیجیتال ما شاهد یک بزرگنمایی غیر واقعی خواهیم بود نظیر آنچه در تصاویر زیر مشاهده می‌شود:

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال
تفاوت زوم اپتیکال با زوم دیجیتال https://totalnetwork.ir/

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال

در هنگام خرید دوربین مداربسته باید به فاصله کانونی و نوع لنزان توجه کرد لنز های دوربین مدار بسته شامل دو نوع ثابت و متغییر است که زوم اپتیکال دوربین مداربسته نیز در دوربین هایی با لنز متغیر وجود دارد
در هر صورت هر چه فاصله کانونی بیشتر و عدد پایان دامنه بزرگ تر باشد دوربین از قدرت زوم خوبی برخوردار است. ولی چانچه از شکل 2 نیز مشخص است زوم دیجیتال نور و طیف‌های مجزای هر پیکسل را نمی‌تواند تشخیص دهد.
بنابراین وقتی از زوم دیجیتال در تصاویر خود استفاده می‌کنید باید به این نکته که تصویر واقعا بزرگ نمی شود بلکه فاصله کانونی ثابت مانده و فقط از روش جاگذاری استفاده می‌شود.
همان طور که از گفته های قبلی مشخص است، زوم اپتیکال تاثیر چشم گیری در مشاهده و کنترل تصاویر محیط اطراف ما دارد و می‌توان با نصب دوربین مداربسته‌ای که دارای قابلیت زوم اپتیکال است به نظارت هر چه دقیق‌تر برمحیط پرداخت که در آن شرایط دوربین مدار بسته داهوا و هایک ویژن و نظایر این‌ها به کرات مورد استفاده افارد و شرکت‌های زیادی قرار گرفته‌اند. ولی این دوربین‌ها یعنی داهوا در مکان هایی وسیع نظیر سوله ها استادیوم ها محیط های آموزشی و… قرار می‌گیرند تا تصاویر مناسبی در اختیار افراد قرار دهند یا مثلا اگر ناظر بر اعمال غیر قانونی فردی بودند با دنبال کردن ایشان عملیات جالبی را رقم زد.
البته باید گفت دوربینی که دارای چنین حسن و چنین قابلیتی باشد طبیعتا قیمتش نیز بالاتر خواهد بود به عبارتی دیگر هر چقدر عدد ایکس دوربینی بزرگ تر باشد قیمتش نیز بیشتر خواهد بود

کاربرد زوم اپتیکال دوربین مداربسته

از موارد کاربرد دوربین‌ها با قابلیت زوم اپتیکال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. استفاده در محیط‌های باز
2. استفاده در مراکز حساس مثل طلا فروشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial