قابلیت USB-Sharing در روترهای تی‌پی‌لینک 

قابلیت USB-Sharing در روترهای تی‌پی‌لینک 

قابلیت‌های کاربردی روترها به نسبت گذشته به اندازه‌ای متنوع و زیاد شده که روتر را نباید تنها یک ابزار ساده برقراری ارتباط با اینترنت تصور کنیم. روترها نه تنها قادر هستند دسترسی کاربران به اینترنت ثابت و اینترنت سیار (4G) را فراهم کنند، بلکه با ساخت یک سرور مجازی اجازه می‌دهند کاربران به بهترین شکل از قابلیت‌های روتر استفاده کنند. یکی از قابلیت‌های کاربردی تعبیه شده در روترهای تی‌پی‌لینک به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات از طریق درگاه یو‌اس‌بی است.

قابلیت USB-Sharing تی ‌پی لینک

درگاه یو‌اس‌بی روترهای تیپیلینک چه کاری انجام میدهند؟

روترهای امروزی به یک یا دو درگاه یو‌اس‌بی از نوع 2.0 یا 3.0 تجهیز شده‌اند. درگاه‌های فوق به کاربران اجازه می‌دهند حافظه‌های فلش یا هارددیسک‌ها را به دستگاه خود متصل کنند و در عمل یک ذخیره‌ساز ساده خانگی یا تجاری به وجود آورند. در حالت عادی زمانی که رسانه ذخیره‌ساز را به روتر خود متصل کنید، تمامی دستگاه‌های درون شبکه می‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، اما اگر به دنبال ارائه یک دسترسی کنترل شده و هوشمند هستید، لازم است یکسری کارهای جانبی انجام دهید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دستگاه ذخیره‌ساز جانبی را به یکی از درگاه‌های یو‌اس‌بی روتر خود متصل کنید و اطمینان حاصل کنید پس از نصب چراغ مربوط به یو‌اس‌بی‌ روشن ‌شود.

  2. آدرس آی‌پی‌ داخلی روتر 192.168.1.1 را تایپ کنید تا رابط کاربری روتر ظاهر شود. گذرواژه مربوطه را تایپ کنید تا دسترسی به پنل مدیریتی فراهم شود.

  3. روی زبانه Advanced در بالای صفحه کلیک کنید. در ادامه روی گزینه USB Settings و سپس Device Settings در منوی سمت چپ کلیک کنید. مطمئن شوید که درایو توسط روتر شناسایی شده باشد، زمانی که درایو توسط روتر شناسایی شده باشد در پنل سمت راست مشخصات دستگاه را مشاهده می‌کنید. اگر هیچ دستگاهی در این بخش نشان داده نشد، درایو را از درگاه یو‌اس‌بی روتر خارج کرده، دومرتبه متصل کرده و روی دکمه Scan کلیک کنید.

اگر دستگاه یو‌اس‌بی توسط روتر شناسایی شود، ویژگی Network Neighborhood به‌طور پیش‌فرض فعال می‌شود و در حالت پیش‌فرض روی گزینه Share All قرار می‌گیرد.

گزینه Sharing Settings و گزینه Network/Media Server Name در پایین این بخش در حالت پیش‌فرض تنظیم شده‌اند، البته می‌توانید پارامتر مربوط به نام سرور مدیا را با نامی که دوست دارید تغییر دهید.

  1. زمانی که گزینه Share All را فعال کنید تمامی کاربران و دستگاه‌های تحت شبکه به محتوای رسانه دسترسی دارند. در این حالت گزینه Enable Authentication فعال می‌شود. فعال بودن گزینه فوق اجازه می‌دهد دستگاه‌ها پیش از دسترسی به محتوای رسانه یک فرآیند احراز هویت را پشت سر بگذارند.

برای آن‌که بتوانید محدودیتی در ارتباط با دسترسی همه دستگاه‌ها و کاربران به محتوا اعمال کنید باید یک حساب کاربری خاص برای دسترسی به محتوای به‌اشتراک قرار گرفته ایجاد کنید. اگر روی گزینه Sharing Account که در بالای بخش Use New Account قرار دارد کلیک کنید، دو گزینه Use Default Account و Use New Account در اختیارتان قرار می‌گیرد. گزینه اول حالت پیش‌فرض دسترسی به رسانه است، اما گزینه Use New Account اجازه می‌دهد یک حساب لاگین مجزا برای دسترسی به دستگاه یو‌اس‌بی ایجاد کنید.

برای ساخت یک حساب کاربری جدید کافی است روی گزینه Use New Account کلیک کنید تا دسترسی به فیلدهای وارد کردن نام و گذرواژه امکان‌پذیر شود. پس از ساخت گذرواژه جدید روی دکمه Save کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

  1. در حالت پیش‌فرض دستگاه‌ها و کاربران می‌توانند به تمامی محتوای روی رسانه جانبی دسترسی داشته باشند، اما برای آن‌که دسترسی را به شکل سفارشی شده مدیریت کنید باید دکمه Share All را خاموش کرده، روی دکمه Add کلیک کرده و پوشه‌هایی که قصد به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها را دارید انتخاب کنید.

قابلیت USB-Sharing تی ‌پی لینک در این بخش به شرح زیر هستند:

Volume Name: فیلد فوق امکان انتخاب ولوم مورد نظر را می‌دهد. (حالت فوق زمانی کاربرد دارد که بیش از یک رسانه به روتر خود متصل کرده باشید.)

Folder Path: پوشه‌ای که قصد به‌اشتراک‌گذاری فایل‌های درون آن‌را دارید با این فیلد مشخص می‌شود.

Folder Name: امکان انتخاب یک نام سفارشی برای پوشه‌ای که قرار است به‌اشتراک قرار گیرد را فراهم می‌کند.

Allow Guest Network Access: گزینه فوق به کاربران شبکه میهمان اجازه می‌دهد به محتوای پوشه مشخص شده دسترسی داشته باشند.

Enable Authentication: فعال‌سازی گزینه فوق کاربران را مجبور می‌کند برای دسترسی به محتوا فرآیند احراز هویت نام کاربری و گذرواژه را انجام دهند.

Enable Write Access: گزینه فوق به کاربران اجازه می‌دهد تغییراتی در محتوای پوشه اعمال کنند.

Enable Media Sharing: ویژگی مدیاسرور را در ارتباط با پوشه فعال می‌کند.

  1. اکنون زمان تست دسترسی به رسانه یو‌اس‌بی متصل به دستگاه است. کاربران ویندوز باید کلیدهای Windows + R را فشار دهند تا پنجره Run باز شود. اکنون باید آدرس سرور را به صورت \\Share_C2600 (دقت کنید نامی که بعد از Share قرار می‌گیرد نام روتری است که از آن استفاده می‌کنید) یا 192.168.0.1 یا \\tplinkwifi.net را وارد کرده و کلید ok را کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه Ok پنجره دریافت نام کاربر و گذرواژه ظاهر می‌شود (اگر تنظیمات احراز هویت را فعال کرده باشید.)

کاربران مک برای دسترسی به محتوای رسانه یو‌اس‌بی باید به مسیر Go> Connect to Server بروند، آدرس سرور را شبیه به smb://C2600-Sahre یا smb://tplinkwifi.net یا smb://192.168.0.1 وارد کرده و دکمه connect را کلیک کنید.

کاربران سیستم‌عامل لینوکس باید به مسیر Places > Connect toServer بروند. نوع سرویس را Windows Share انتخاب کنند و سپس آدرس سرور را C2600-Share یا tplinkwifi.net یا 192.168.0.1 قرار داده و connect را کلیک کنند.

مطالب دیگر:

نرم افزار Theher چیست و چه ارتباطی با روترهای تی‌پی‌لینک دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial