نحوه حذف نویز دوربین مداربسته

حذف نویز در دوربین مداربسته

به عنوان مقدمه در نظر داشته باشید که عمده مسائل مربوط به ایجاد نویز در تصاویر دریافتی، ناشی از مراحل نصب و سپس عوامل جوی و محیطی یا به عبارت دیگر عوامل خارج از سیستم است. در این راستا جهت آشنایی با روش های حدف نویز در دوربین مداربسته لازم است که در ابتدا با انواع نویز آشنا شده و در ادامه به معرفی روشهای حذف آن بپردازیم.

انواع نویز در دوربین‌ های مداربسته

همانطور که از عنوانِ «نویز در دوربین مدار بسته» مشخص است نویز در دوربین مداربسته به نمایش نامناسب تصاویر دریافت شده از لنز دوربین اطلاق می‌شود. با توجه به منشاء متفاوت، انواع نویز در دوربین‌ های مداربسته را در دوگروه اصلی تقسیم بندی می‌کنند:

 • نویز الکترونیکی

منشاء این مشکل قرار گیری لنز دوربین در محیط با نور کم است، درست مثل وقتی که با دوربین گوشی همراه خود در محیط با نور کم فیلمبرداری می‌کنید و تصاویر تاری به دست می‌آورید. البته در گوشی همراه نویز خود را به صورت نقاط غیر واضح با رنگ نا مشخص نشان می‌دهد ولی در دوربین‌های مدار بسته، نویز علاوه بر تصویر تاری که ایجاد می‌کند، خطوطی موازی نیز به وجود می‌آورد که حرکت جانبی در جهت عرض یا طول تصویر دارند. به همین دلیل جهت حدف نویز در دوربین مداربسته برای نوی های الکتریکی باید تدابیر متفاوت تری بیندیشیم.

 • نویز الکترومغناطیسی

این نوع نویز دلایل متفاوتی دارد که در زیر به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • اتصال ناقص فیش‌های BNC: فیش BNC در واقع رابط بین دوربین و دستگاه ذخیره تصاویر یا DVR است. به سه نوع پیچی، لحیمی و پرسی در بازار موجود است باید توجه شود که هم از طرف دوربین و هم از طرف منبع ذخیره این فیش‌ها درست وصل شوند. سیم یا کابلی که بین دو فیش استفاده می‌شود دو محوری است مثل سیم آنتن. عدم اتصال صحیح منجر به سیگنال ضعیف و در نتیجه تصاویر نویزدار خواهد شد.
 • طولانی شدن فاصله بین محل نصب دوربین و محل نمایشگر یا دستگاه DVR : در این حالت نیز ممکن است نور دریافت شده توسط دوربین (به صورت مجموعه‌ای از الکترونها یا فوتون) در طول مسیر طولانی در مواجهه با مقاومت الکتریکی کابل شدت و کیفیت خود را از دست بدهد و در نتیجه شاهد ضعف سیگنال و ایجاد تصویر نویزدار باشیم.
 • عبور کابل حامل فوتون‌های تصویری از منابع دارای میدان الکترومغناطیسی مثل: کابل برق، ترانس برق و موتورهای الکتریکی و غیره.
 • عملکرد نامناسب آداپتور یا منبع تغذیه که با ایجاد نوسان در ولتاژ خروجی موجب ایجاد نویز در تصاویر نهایی خواهد شد.

در ادامه به معرفی انواع روش های حدف نویز در دوربین مداربسته میپردازیم.

حذف نویز در دوربین مداربسته – نویز الکتریکی :

چیپ تصویر قطعه‌ای الکتریکی متشکل از عناصر بسیار ریزی به نام پیکسل است که وظیفه دریافت نور از لنز دوربین و تبدیل آن‌ها به تعداد مشخصی الکترون را بر عهده دارد. می‌توان گفت اصلی ترین قطعه کنترل کننده وضوح (رزولوشن) تصویر چیپ تصویر است. در صورتیکه نور دریافتی ضعیف یا کم باشد مدار الکتریکی برای ساخت تصویر تعداد الکترون خروجی از چیپ را به حد نصاب خواهد رساند. همین تداخل مدار الکتریکی و ارسال سیگنل تقویت کننده منجر به ایجاد نویز در تصویر نهایی خواهد شد.

البته علاوه بر دریافت نور کم، عملکرد نامناسب چیپ تصویر نیز می‌تواند منجر به ایجاد نویز شود مثل حساسیت ضعیف چیپ تصویر به نور ورودی از لنز دوربین.

حذف نویز در دوربین مداربسته به چه روشهایی امکان پذیر است
نمونه نویز ایجاد شده در تصویر دوربین مدار بسته https://totalnetwork.ir/

برای حدف نویز در دوربین مداربسته دو راه حل داریم:

 • تعبیه دوربین در محیط با نور مناسب و دائم
 • استفاده از دوربین‌هایی که حداقل نور مورد نیاز آنها کم است

مقاله پیشنهادی: سنسور دوربین مداربسته یا چیپ تصویر یا Chipset چیست؟

حدف نویز در دوربین مداربسته – نویز مغناطیسی :

 1. استفاده از کابل با کیفیت به ویژه در مسیرهای طولانی
 2. استفاده از فیشی که به صورت لحیمی به کابل رابط دوربین-DVR وصل شده است.
 3. اطمینان از عدم نشتی برق یا همان برق دزدی، این نکته بیشتر در نقاطی که دوربین به یک پایه رسانا وصل شده و کابل آن در تماس با جنس رسانایت مشاهده می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل فیش و کابل را به خوبی عایق کنید.
 4. تا حد امکان از کانال‌های مستقل جهت عبور سیم‌ها و کابل‌های سیستم دوربین مدار بسته استفاده کنید
 5. تا حد امکان سیم‌ها و کابل‌های رابط را دور از منابع تولید کننده میدان الکترومغناطیسی و نیز گرما (مثل آفتاب) قرار دهید، تا هم امواج مغناطیسی و هم افزایش مقاومت رساناها (در صورت افزایش دما) موجب ضعف سیگنال و ایجاد نویز نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial