تفاوت دوربین آنالوگ و دوربین IP ( قسمت اول )

دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت اول )

تفاوت دوربین آنالوگ و دوربین IP ( قسمت اول )

دوربین‌های مداربسته تلویزیونی (CCTV) را بدین نام می‌خوانند زیرا برخلاف تلویزیون سراسری، تصاویر آن‌ها پخش همگانی نمی‌شود و تنها افراد معدودی در گستره محدود به آن دسترسی دارند. وظیفه اصلی دوربین‌های مداربسته، پایش و نظارت است. به همین علت به آن‌ها دوربین‌های نظارتی هم می‌گویند. اماکن نظامی و امنیتی، کارخانه‌ها، شرکت‌ها، اداره‌ها، فروشگاه‌ها و حتی منازل از جمله کاربران دوربین‌های مداربسته هستند. دوربین‌های مداربسته را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

  • دوربین‌های مدار بسته آنالوگ (Analog CCTV)

  • دوربین‌های مداربسته آی‌پی یا تحت شبکه (IP CCTV)

فناوری و نحوه کار دوربین‌های مدار بسته آنالوگ با دوربین‌های مداربسته آی‌پی تفاوت دارد.

نحوه کار دوربین‌ مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی

تصاویر دوربین‌های مداربسته آنالوگ به سامانه ضبط ویدیو انتقال می‌یابد و روی نوار مغناطیسی ضبط می‌شود. در صورت نیاز می‌توان تصاویر آنالوگ را با استفاده از تجهیزات ویژه‌ای به فرمت دیجیتال تبدیل کرد. اما تبدیل ویدیوی آنالوگ به فرمت دیجیتال، کیفیت و وضوح ویدیو را افزایش نمی‌دهد.

دوربین‌های  مداربسته آی‌پی، تمام‌دیجیتال هستند. آی‌پی (IP) مخفف عبارت پروتکل اینترنت (Internet Protocol) است. دوربین آی‌پی دوربینی است که روی شبکه‌های مبتنی بر پروتکل اینترنت کار می‌کند. اینترنت معروف‌ترین شبکه مبتنی بر IP است. ویدیوها و تصاویر دوربین آی‌پی را می‌توان به اینترنت یا شبکه آی‌پی انتقال داد و سپس آن‌ را با استفاده از مروگر وب، روی کامپیوتر یا حتی گوشی مشاهده کرد. یکی از مزایای مهم دوربین‌های آی‌پی تحت شبکه، دسترسی‌پذیری و مدیریت‌پذیری آن‌ها از راه دور است. مثلا وقتی تصاویر دوربین آی‌پی به اینترنت منتقل می‌شود، مدیر مجموعه در صورت اتصال به اینترنت می‌تواند تصاویر دوربین را از هر نقطه‌ای از دنیا ببیند و حتی دوربین را از دور کنترل کند. برخی از دوربین‌های آی‌پی کارت حافظه نیز دارند. در این‌صورت می‌توان ویدیو را روی حافظه دوربین نیز ضبط کرد.

مقایسه دوربین مدار بسته آنالوگ با دوربین مدار بسته آی‌پی

دوربین‌های مداربسته آنالوگ و دوربین‌های مداربسته آی‌پی یا تحت شبکه هر یک مزایا و معایبی دارند. در ادامه، این دو نوع دوربین برحسب شاخص‌های مختلف با هم مقایسه می‌شوند.

دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت اول )
دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت اول )

کیفیت ویدیو

دوربین‌های آی‌پی (تحت شبکه) در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ، کیفیت تصویری بهتری دارند. دوربین‌های آی‌پی انعطاف‌پذیرترند و می‌توانند زاویه دید خود را بازتر یا بسته‌تر کنند و حتی روی تصویر زوم کنند. چون دوربین‌های آی‌پی ویدیو را با فرمت دیجیتال ضبط می‌کنند، تصاویرشان دقیق‌تر است و اگر قابلیت‌های نرم‌افزاری‌شان اجازه دهد می‌توانند چهره اشخاص و حتی شماره پلاک خودروها را تشخیص دهند.

دوربین‌های مداربسته آنالوگ، در کل ویدیو را با کیفیت کمتری ضبط می‌کنند اما در شرایط کم‌نور عملکردشان بهتر است. دوربین‌های مداربسته آنالوگ در مقایسه با دوربین‌های مداربسته آی‌پی، سیستم زوم ضعیف‌تری دارند.

تفکیک‌پذیری یا رزولوشن تصویر

تفکیک‌پذیری یا رزولوشن تصاویر دوربین‌های مداربسته آی‌پی گاهی 6 تا 20 برابر دوربین‌های مداربسته آنالوگ است. رزولوشن بسیاری از دوربین‌های آنالوگ استاندارد، 720 در 480 پیکسل یا به عبارتی 0.4 مگاپیکسل است. البته با سربرآوردن فناوری AHD CCTV (مخفف Analog High Definition CCTV)، وضوح تصویر دوربین‌های آنالوگ بهبود یافته است اما هنوز هم دوربین‌های مداربسته آی‌پی از حیث وضوح تصویر بر دوربین‌های مداربسته آنالوگ برتری دارند. رزولوشن دوربین‌های آی‌‌پی از 1.3 مگاپیکسل تا 5 مگاپیکسل و حتی بیشتر متغیر است. دوربین آی‌پی 5 مگاپیکسلی تصاویری با وضوح 2560 در 1920 پیکسل ضبط می‌کند. طبیعتا با چنین وضوحی می‌توان جزییات بیشتری را در تصاویر تشخیص داد.

نحوه انتقال تصاویر

در ادامه ی تفاوت دوربین آنالوگ و دوربین IP  دوربین‌های نظارتی آنالوگ و آی‌پی هر دو با کابل هم‌محور (کوآکسیال)، کابل زوج به‌هم تابیده، و فناوری بی‌سیم سازگار هستند و از این حیث، هیچ‌یک بر دیگری برتری خاصی ندارد.

 

سازگاری با PoE

یکی از مزایای دوربین‌های آی‌پی سازگاری آن‌ها با فناوری PoE است. با کمک فناوری PoE می‌توانید علاوه بر داده‌های دیجیتال، برق را با استفاده از کابل اترنت منتقل کنید. لذا اگر دوربین آی‌پی و شبکه شما با PoE سازگار باشند، برای تامین برق دوربین آی‌پی به پریز و کابل برق مجزا نیازی نخواهیدداشت. دوربین‌های آنالوگ با فناوری PoE سازگار نیستند.

اتصال بی‌سیم

برخی مواقع که استفاده از کابل امکان‌پذیر یا باصرفه نیست، می‌توانید تصاویر و داده‌های دوربین‌ مداربسته را به‌صورت بی‌سیم به سیستم ضبط یا شبکه منتقل کنید. هم دوربین‌های مداربسته آی‌پی و هم دوربین‌های مداربسته آنالوگ از اتصال بی‌سیم پشتیانی می‌کنند، اما دوربین‌های آی‌پی در این حوزه قابلیت‌های بهتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
× ارتباط با کارشناسان فروش