دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟

دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟

دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟

دوربین آی‌پی (IP camera) یا به عبارت دقیق‌تر، دوربین پروتکل اینترنت (Internet Protocol camera) که به آن دوربین تحت شبکه نیز می‌گویند، نوعی دوربین ویدیویی دیجیتال است که می‌تواند تصاویر خود را از طریق شبکه (و از جمله اینترنت) برای کاربر ارسال ‌کند. دوربین آی‌پی برخلاف وب‌کم‌های معمولی که به کامپیوتر وابسته هستند، دستگاه مستقلی است و برای انتقال تصاویر خود به چیزی جز اتصال شبکه نیاز ندارد. اما نهایتا برای مشاهده تصاویر آن به کامپیوتر، گوشی یا تبلت نیاز خواهیدداشت. بعضی از دوربین‌های آی‌پی کابلی هستند و برخی دیگر می‌توانند بی‌سیم به شبکه متصل شوند. تصاویر دوربین آی‌پی را می‌توان توسط دستگاه ضبط ویدیوی تحت شبکه یا NVR (مخفف Network Video Recorder) روی هارددیسک، حافظه فلش یا دیگر تجهیزات ذخیره‌سازی ضبط کرد.

دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟
دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟

دوربین آی‌پی به چه چیزهایی نیاز دارد؟

دوربین‌ آی‌پی به اینترنت پرسرعت (مثلا DSL)، یک دستگاه روتر و کابل اترنت نیاز دارد (تصویر 1). اگر بخواهید دوربین‌تان را به اینترنت متصل کنید، یک مودم هم لازم دارید. البته امروزه مودم‌های خانگی اغلب در روترها ادغام شده‌اند که این دستگاه‌های یک‌پارچه را مودم/روتر می‌نامند. دوربین IP مستقیما به روتر شبکه وصل می‌شود، لذا برای این‌که کار کند به کامپیوتر نیازی ندارد، اما برای دیدن تصاویر دوربین، کامپیوتر لازم است. روتر دستگاهی است که داده‌های ارسالی از کامپیوترها و تجهیزات شبکه‌های مختلف را از مسیر درست به مقصد می‌رساند.

دوربین آی‌پی چگونه نصب می‌شود و چگونه کار می‌کند؟

نصب دوربین IP تقریبا ساده است و به چیزی جز اتصال شبکه و کمی حوصله برای پیکربندی نیاز ندارد. نحوه اتصال دوربین آی‌پی به شبکه مانند اتصال دستگاه‌های دیگر نظیر لپ‌تاپ، چاپگر و تبلت است. وقتی دوربین آی‌پی به شبکه متصل می‌شود، مانند هر وسیله تحت شبکه دیگری یک آدرس آی‌پی منحصربه‌فرد می‌گیرد.

اکثر دوربین‌های آی‌پی فعلی را می‌توان طوری پیکربندی کرد که هم تصاویر زنده پخش کنند، هم پیوسته ویدیو ضبط کنند و هم طبق زمان‌بندی مشخصی کار کنند و یا در مواقع خاصی به کار بیافتند و تصویر بگیرند.

دوربین آی‌پی تصاویر ضبط شده را به فایل‌های فشرده‌ای تبدیل می‌کند تا آن‌ها را از طریق شبکه انتقال ‌دهد. بسیاری از دوربین‌های IP توسط کابل اترنت به مودم یا روتر باندپهن متصل می‌شوند و در شبکه‌های سیمی به کار می‌روند. برخی دیگر نیز به‌وسیله روتر وای‌فای به‌صورت بی‌سیم به شبکه متصل می‌شوند.

دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟
دوربین آی پی یا دوربین تحت شبکه چیست؟

تصویر 1. این تصویر، یک شبکه ساده کابلی و جایگاه دوربین آی‌پی در چنین شبکه‌ای را نشان می‌دهد. دوربین آی‌پی مستقیما به روتر متصل می‌شود. برای اتصال شبکه به اینترنت، مودم هم لازم است. با این‌که دوربین آی‌پی مستقل از کامپیوتر کار می‌کند، اما برای دیدن تصاویر دوربین به کامپیوتر نیاز دارید.

مزایای دوربین آی‌پی

وقتی دوربین آی‌پی را به اینترنت متصل می‌کنید، از هر نقطه‌ای از دنیا می‌توانید تصاویر آن را تماشا کنید. مثلا اگر در خانه یا محل کارتان دوربین آی‌پی نصب کرده و آن را به اینترنت متصل کرده باشید، حتی در صورت سفر به شهرها یا کشورهای دیگر نیز می‌توانید از طریق اینترنت، تصاویر زنده یا آرشیوی دوربین‌تان را روی لپ‌تاپ یا گوشی‌تان ببینید و حتی دوربین را از دور کنترل کنید. بسیاری از دوربین‌های آی‌پی را می‌توان از دور و از طریق شبکه حرکت داد و با آن‌ها زوم کرد.

دوربین‌های IP ابزارهای امنیتی چندمنظوره‌ای هستند. آن‌ها در محیط‌های داخلی، فضاهای بیرونی، در نور روز و در تاریکی شب تصویر ضبط می‌کنند. دوربین‌های آی‌پی معمولا نرم‌افزار اختصاصی نیز دارند که بر قابلیت‌های‌ دوربین می‌افزاید. مثلا بعضی از دوربین‌های آی‌پی به‌واسطه نرم‌افزارشان حرکات را تشخیص می‌دهند و مثلا همین‌که شخص یا خودرویی وارد کادر دوربین شد، فرآیند ضبط ویدیو را شروع می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial