پروتکل Onvif در دوربین مداربسته چیست؟ + کاربرد آن

پروتکل Onvif در دوربین مداربسته

هر کسی که به دوربین‌های امنیتی IP علاقه مند باشد، در برخی موارد با اختصار onvif ( پروتکل Onvif در دوربین مداربسته ) مواجه خواهد شد. این اختصار رمز و راز زیادی در پشت خود دارد و درک آن دشوار است.

پروتکل ONVIF چیست؟ کاربرد آن در دوربین مداربسته چیست ؟

ONVIF (تالار گفتگوی ویدئو با شبکه باز) یک انجمن شرکتی جهانی و آزاد است که برای استانداردسازی صنعت دوربین­های مداربسته مبتنی بر IP تاسیس شده است. به عبارت دیگر Onvif  یک پروتکل استاندارد جهانی بوده که تمامی دوربین­های تحت شبکه و nvr هایی که از این پروتکل پشتیبانی می­کنند را قادر می­سازد با یکدیگر سازگاری داشته و کار کنند. این پروتکل سال 2008 میلادی از طریق شرکت‌های Axis ،Bosch ،SONY  به وجود آمد. در حال حاضر ONVIF بیشتر از پانصد عضو داشته و بیشتر از پنج هزار محصول سازگار با این استاندارد وجود دارند. بیشتر دوربین‌های تحت شبکه موجود در بازار منطبق بر این استاندارد هستند. هنگامی‌که یک ضبط کننده تحت شبکه (nvr) درخواست ارسال تصاویر باکیفیت بالا را برای دوربین تحت شبکه ارسال می‌نماید، یک استاندارد رایج که توسط ONVIF  اجرا شده، باعث می­شود دوربین‌ها درخواست nvr را در صورتی که توسط شرکت تجاری دیگری باشد، پاسخ دهد. در نتیجه دستورات استفاده‌ شده به وسیله دوربین (PTZ) Pan Tilt Zoom، در جهت تغییر موقعیت خود و یا ارسال جریان ویدیویی فول اچ­دی همیشه یکسان هستند و اهمیتی ندارد که چه شرکتی تولیدکننده دوربین و یا سازنده VMS  است.

پروتکل Onvif در دوربین مداربسته + کاربرد

سنجش سازگاری پروتکل ONVIF با دوربین مداربسته

در اکثر موارد، از دوربین ONVIF جریان ویدیویی دریافت خواهید کرد اما هیچ ویژگی دیگری وجود ندارد. تشخیص حرکت، صدا، مشاهده از راه دور، تنظیمات دوربین و کنترل PTZ از ویژگی‌هایی هستند که حتی با دوربین IP که دارای برچسب سازگار با  ONVIFاست، عملا کاری صورت نمی­دهد. برای آن که بدانید دوربین ONVIF با DVR یا NVR دیگری که هدف استفاده از آن را دارید، باید آن­ها را باهم آزمایش کنید. این موضوع به این دلیل است که ابزارهای بسیار مختلفی در بازار موجود بوده و حتی خود شرکت­های تولید کننده بدون تست کردن قادر به بیان نمودن سازگاری دو دستگاه خاص نیستند.

یک قانون خوب این است که هنگام خرید از شرکت‌های مختلف احتیاط کنید. همچنین بهتر است با شرکتی که ضبط کننده خود را خریداری کرده­اید تماس گرفته تا ببینید آیا آن­ها از دوربین‌های موردعلاقه شما پشتیبانی می­کنند یا خیر. خرید یک دوربین ONVIF و انتظار داشتن آن با NVR شما بدون انجام تحقیقات مناسب یک سهل انگاری بزرگ است. انتظار نداشته باشید با خرید دوربینONVIF  با یک سیستم دوربین امنیتی کار کند، مگر اینکه توسط شرکتی که از آن خریداری می­کنید، تایید شده است و بالعکس.

پروتکل Onvif در دوربین مداربسته + کاربرد

ONVIF چه اثری بر مصرف کننده دارد؟

در حالی که هر خریدار هنگام انتخاب معیارهای مختلفی برای ارزیابی دارد. هنگام تصمیم گیری در مورد خرید، مهم است که انواع مختلف دوربین را از طرف تامین کننده در نظر بگیرید و مطمئن شوید که یک راه حل سازگار با ضبط کننده مستقل وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial