اتصال دستگاه‌های Apple Mac به MikroTik 802.11n AP

چرا من نمی‌توانم با دستگاه‌های Apple Mac به MikroTik 802.11n AP متصل شوم؟

چرا من نمی‌توانم با دستگاه‌های Apple Mac به MikroTik 802.11n AP متصل شوم؟

این اشکال فقط در دستگاه‌های Mac با چیپست‌های بی‌سیم Broudcom دیده می‌شود. برای اتصال به میکروتیک 802.11n AP با این نوع دستگاه‌های بی‌سیم، مطمئن شوید که از preamble-mode  ” short” استفاده نمی‌کنید. از   preamble-mode ” long” یا ” both” استفاده کنید؛ در این صورت دستگاه‌ها ی بی‌سیم Mac می‌توانند متصل شوند. با تغییر بعضی از تنظیمات بی‌سیم، لینک‌های بی‌سیم به صورت ناپایدار کار می‌کنند.
گاهی اوقات شما برخی تنظیمات بی‌سیم را برای تنظیم لینک‌هایی که دارید تغییر می‌دهید، تا آنجا که لینک دیگر برقرار نمی‌شود یا به صورت ناپایدار کار می‌کند و شما تنظیمات اولیه را به یاد نمی‌آورید. در این مورد، می‌توانید از فرمان reset-configuration در منو wireless  استفاده کنید. این فرمان تمام تنظیمات بی‌سیم برای لینک بی‌سیم خاص را به حالت اول بر می‌گرداند و شما می‌توانید خط اتصال را از اول پیکربندی کنید. همچنین توجه داشته باشید که اجرای این فرمان خط اتصال را غیرفعال می‌کند، پس لطفا مراقب باشید اگر در حال پیکربندی روتر از راه دو، با استفاده از آن لینک بی‌سیم که می‌خواهید از اول آن را پیکربندی کنید هستید، این فرمان را اجرا نکنید.

چرا من نمی‌توانم با دستگاه‌های Apple Mac به MikroTik 802.11n AP متصل شوم؟
چرا من نمی‌توانم با دستگاه‌های Apple Mac به MikroTik 802.11n AP متصل شوم؟

انتقال‌های مجدد بی‌سیم چه هستند و کجا می‌توان آن‌ها را بررسی کرد؟
انتقال مجدد بی‌سیم هنگامی است که کارت یک فریم را بیرون می‌فرستد و شما تصدیق آن را دریافت نمی‌کنید (ACK)، شما یک بار دیگر فریم را بیرون می‌فرستید تا تصدیق را دریافت کنید. انتقال مجدد بی‌سیم می‌تواند تاخیر را افزایش دهد و همچنین بازده لینک بی‌سیم را پایین بیاورد. برای بررسی این که آیا اتصال بی‌سیم انتقال مجدد بی‌سیم دارد، شما نیاز دارید تا دو بخش در قسمت جدول ثبت نام بی‌سیم را با هم مقایسه کنید: فریم‌ها و فریم‌های hw. اگر مقدار فریم‌های hw از مقدار فریم‌ها بیشتر است بدین معناست که لینک بی‌سیم در حال ساخت انتقال مجدد است. اگر اختلاف آنقدر زیاد نیست، می‌توان از آن چشم پوشی کرد. اما اگر شمارش فریم‌های hw دو، سه یا چهار برابر بیشتر از شمارش فریم‌هاست سپس شما باید این اتصال بی‌سیم را عیب یابی کنید.

آیا می‌توانم فریم‌های hw و فریم‌ها را با لینک‌های Nstreme هم مقایسه کنم؟
فقط آن فریم‌هایی شمارش می‌شوند که حاوی داده‌های واقعی باشند. در مورد Nstreme، تنها ACK می‌تواند در یک فریم منفرد، اگر داده دیگری برای ارسال نباشد، فرستاده شود. این فریم‌های ACK به شمارش فریم‌ها اضافه نمی‌شوند، ولی در فریم‌های hw نمایان می‌شوند. اگر در هر دو جهت تردد با حداکثر سرعت وجود دارد (مثلا هیچ فریمی که فقط ACK باشد وجود نداشته باشد)، آن وقت شما نمی‌توانید مانند مورد لینک‌های بی‌سیم عادی، فریم‌ها و فریم‌های hw را باهم مقایسه کنید.

چه مقادیری از TX-power را می‌توانم استفاده کنم؟
تنظیمات پیش فرض tx-power حداکثر مقدار از tx-power است كه كارت می‌تواند از آن استفاده کند و از eeprom کارت‌ها گرفته شده است. اگر شما می‌خواهید از مقدار بیشتری tx-power استفاده کنید، می‌توانید آن را تنظیم کنید اما اینکار را با مسئولیت خود انجام دهید زیرا احتمالا در نهایت به کارت شما صدمه خواهد زد. معمولا از این پارامتر فقط برای کاهش tx-power  استفاده می‌شود.
به طور کلی، حالت‌های کنترل tx-power باید در تنظیمات پیش فرض باقی بمانند. تغییر دادن تنظیم پیش فرض ممکن است به بعضی کارت‌ها در بعضی موارد کمک کند، اما بدون آزمایش کردن، متداول ترین نتیجه تنزل دامنه و بازده است.
برخی از مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیافتند عبارت‌اند از:
بیش از حد داغ شدن چیپ تقویت کننده قدرت و کارت که باعث کاهش بازده و بروز خطا‌های بیشتر از داده می‌شود.
بیش از حد کار کشیدن از تقویت کننده که باعث خطا‌های بیشتر از داده می‌شود.
استفاده بیش از اندازه برق برای کارت که ممکن است باعث اضافه بار روی منبع تغذیه 3.3 ولت بورد که کارت روی آن قرار دارد شود که نتیجه اش افت ولتاژ و راه اندازی مجدد یا دمای بیش از حد بورد میشود.

بهترین TX-power-mode کدام است؟
TX-poer-mode  است که به کارت بی‌سیم می‌گوید از کدام مقدار tx-power باید استفاده شود. به طور پیش فرض، این تنظیمات درحالت پیش فرض تنظیم شده‌اند.
پیش فرض یعنی کارت از مقادیر tx-power از eeprom کارت‌ها استفاده خواهد کرد و تنظیماتی که توسط کاربر در زمینه tx-power  مشخص شده را نادیده خواهد گرفت.card-rates  به این معناست که برای داده با نرخ‌های مختلف، tx-power  با توجه به الگوریتم قدرت انتقال کارت‌ها از eeprom آن‌ها محاسبه می‌شود و مقدار tx-power باید توسط کاربر مشخص گردد.all-rates-fixed بدین معناست که کارت فقط از یک مقدار tx-power برای تمامی نرخ‌های داده استفاده خواهد کرد که توسط کاربر در فیلد tx-power مشخص شده است.توجه داشته باشید که استفاده از حالت all-rates-fixed توصيه نمی‌شود زیرا tx-power کارت بی‌سیم برای نرخ‌های بالاتر داده پایین‌تر است و با اجبار بر استفاده از درجات tx-power  ثابت حتی برای نرخ‌های بالاتر داده ممکن است باعث مشکلات مشابه مانند سوال قبلی درباره تنظیمات tx-power  شود. در مورد دستگاه‌های رادیو  MicroTik، انرژی از مقدار نوشته شده در eeprom  بالاتر نخواهد رفت.در اكثر موارد اگر شما می‌خواهيد تنظيمات tx-power را تغيير دهيد، توصيه شده است از tx-power-mode=card-rates استفاده كنيد و بهتر این است كه tx-power را به جای افزایش، كاهش دهید. در مورد AR9300 و چيپست‌های بی‌سیم جدیدتر Atheros، حالت “tx-power-mode=all-rate-fixed” تنها گزينه است و گزينه “card-rates” در آن چيپست‌ها كار نميكند.

 CCQ چيست و مقادير آن چگونه مشخص می‌شوند؟
کیفیت اتصال مشتری (CCQ) مقداری به درصد است که نشان می‌دهد پهنای باندی که استفاده می‌شود، با توجه به حداکثر پهنای باند در دسترس از نظر تئوری، چه قدر مؤثر است. CCQ میانگین وزنی مقادیر Tmin/Treal است، که برای هر فریم منتقل شده محاسبه می‌شود. Tmin زمانی است که طول می‌کشد تا فریم داده شده با بالاترین سرعت بدون تلاش‌های مجدد منتقل شود و Treal زمانی است که برای انتقال فریم در دنیای واقعی برده شده است. (با در نظر گرفتن تلاش‌های مجدد لازم برای انتقال فریم و سرعت انتقال)

تنظيم hw-retries چیست؟
تعداد بار‌‌هایی که ارسال فریم با تلاش مجدد و بدون در نظر گرفتن آن به عنوان یک انتقال ناموفق، انجام می‌شود. سرعت داده به محض شکست کاهش می‌یابد و فریم دوباره ارسال می‌شود. سه شکست متوالی روی حداقل سرعت پشتیبانی شده، انتقال به این مقصد را برای بازه in-fail-retry-time به تعلیق در می‌آورد. بعد از آن فریم دوباره ارسال می‌شود. فریم آنقدر دوباره منتقل می‌شود تا یا انتقال با موفقیت انجام شود یا تا اتصال مشتری بعد از disconnect-timeout قطع شده باشد. در صورتی که frame-lifetime منقضی شده باشد فریم می‌تواند در طول این زمان دور انداخته شود. در مورد Nstreme، تنظیمات “on-fail-retry-time”، “disconnect-timeout” و “frame-lifetime”، استفاده نمی‌شوند. بنابراین بعد از سه شکست متوالی روی حداقل سرعت پشتیبانی شده، لینک بی‌سیم با پیغام “extensive data loss” قطع اتصال می‌شود.

تنظیم disconnect-timeout چیست؟
این فاصله از سومین شکست ارسال روی حداقل سرعت داده اندازه گرفته می‌شود. در این نقطه 3* (hw-retries +1)، انتقال فریم با حداقل سرعت داده شکست خورده است. در طول disconnect-timeout انتقال بسته با فاصله on-fail-retry-time  دوباره انجام خواهد شد. اگر هیچ فریمی نتواند در مدت disconnect-timeout با موفقیت انتقال یابد، اتصال بسته شده، و این رویداد با عنوان “extensive data loss” ثبت می‌شود. انتقال موفق فریم این تایمر را ریست می‌کند.
تنظیم adaptive-noise-immunity  چیست؟
مصونیت نویز تطبیقی (ANI) مولفه‌های گیرنده را به صورت پویا تنظیم می‌کند تا دخالت و تاثیر اختلال روی کیفیت سیگنال را به حداقل برساند. این تنظیمات در درایور بی‌سیم برای Atheros A5212  و کارت‌های چیپست جدیدتر اضافه شده است.دستگاه بی‌سیم چگونه قدرت سیگنال را هنگامی که access-list یا contact-list در حال استفاده است، اندازه می‌گیرد؟
سطح سیگنال گزارش شده با یک عامل متعادل کننده ۵۰٪ به حالت تعادل سوق پیدا میکند.

چه شیوه‌هایی از اصلاح خطا در RouterOS بی‌سیم پشتيبانی می‌شوند؟
روش ARQ در پروتکل‌های nstreme پشتیبانی می‌شوند. استاندارد مرسوم 802.11 شامل ARQ  نمیشود.  RouterOSاز کدینگ اصلاح خطا روبه جلو (کدینگ همگشتی) پشتیبانی می‌کند. با نرخ‌های کدینگ : 1/2,2/3,یا 3/4

پیکربندی دستگاه RouterOS برای استفاده 160 مگاهرتز
اگر دستگاه RouterOs از انتقال 4×4 پشتیبانی می‌کند، علاوه بر این برای تنظیم عرض کانال 160 مگاهرتز، اطمینان حاصل کنید که “rate=set=default” را روی رابط بی‌سیم تنظیم کنید تا همه جریان‌ها برقرار باشند.
اگر کلاینت از Extended NSA پشتیبانی نمی‌کند و فقط می‌تواند انتقال 2×2 را انجام دهد. تنظیمات را به صورت vht-supported-mcs=mcs0-9,mcs0-9,none انجام دهید.
آیا یک تقویت کننده سرعت لینک من را بهتر خواهد کرد؟

این بستگی به کیفیت و میزان اختلال سیگنال شما دارد. به یاد داشته باشید شما احتمالا می‌توانید با تنظیمات قدرت خروجی پایین و یک آنتن خوب لینک بهتری داشته باشید. یک تقویت کننده نویز را افزایش می‌دهد و فقط باعث بروز مشکلاتی برای لینک می‌شود.
تقویت کننده هر دو سیگنال‌ ارسال و  دریافت را تقویت می‌کند. بدین ترتیب در مناطق “ساکت” جایی که شما تنها هستید و یا با مقدار خیلی کمی نویز و رقابت روبرو هستید، ممکن است نتایج عالی دریافت کنید. از طرف دیگر در مناطق شلوغ با فعالیت‌های بی‌سیم زیاد، شما احتمال دریافت سیگنال از سایر رقبا یا منبع اختلال دیگر را افزایش خواهید داد که ممکن است به طور چشمگیری کیفیت کلی لینک را کاهش دهد. هم چنین در حساب EIRP وارد شوید تا ببینید لینک‌هایتان در محدوده مجاز هستند یا خیر.همچنین شما می‌توانید سیگنال بهتری روی رادیوهای  11b onlyدریافت کنید که بیشتر 802.11g   را به عنوان نویز شناسایی کرده و بدین ترتیب سیگنال‌های قابل استفاده را بهتر فیلتر می‌کند.

چگونه لینک بی‌سیم را hw-retries اصلاح و تقویت کنیم؟
شما باید بدانید که برای دستگاه‌های 802.11 اطلاعات بسیار محدودی وجود دارد (یا “بازخورد” از محیط) که دستگاه‌ها می‌توانند برای وفق دادن وضعیت خود، از آنها استفاده کنند:
-قدرت سیگنال که می‌تواند برای یافتن بهترین سرعت انتقال با دانستن حساسیت گیرنده، استفاده شود. البته این امر با در نظر گرفتن این که میزان حساسیت گیرنده‌های مختلف متفاوت است، قابل اطمینان نیست (مثلا در طول زمان تغییر می‌کند)، حالات مسیر متقارن نیستند (و دستگاه فقط می‌تواند قدرت سیگنال دریافتی را اندازه گیری کند).
-با دریافت کردن/نکردن تصدیق برای ارسال فریم
با در نظر گرفتن اینکه استفاده از قدرت سیگنال قابل اطمینان نیست، دستگاه‌های 802.11 الزاما فقط یک “بازخورد” برای هماهنگ کردن عملکرد انتقال موفق/ناموفق دارند. هنگامی که انتقال شکست می‌خورد (ACK به موقع دریافت نمی‌شود)، هیچ راهی برای اینکه کاربر متوجه شود چرا انتقال ناموفق بوده نیست -یا به دلیل اختلال، چندگانگی، دخالت مستقیم (و یا بخاطر مختل شدن خود فریم داده یا خود (ACK)- فریم موفق نشده و به طور کلی “چرایی آن اهمیت ندارد. همه آنچه که مهم است میزان خطای بسته است.از این رو RouterOS الگوریتمی را پیاده سازی میکند تا تلاش کند فقط با استفاده از این اطلاعات محدود از حداکثر بهره وری در هر محیطی استفاده کند و به کاربران قابلیت کنترل چگونگی کارکرد الگوریتم و  توصیف آن را بدهد. و فقط تعداد کمی دستورالعمل‌های استفاده وجود دارند نه یک مجموعه از مقادیر که باید آن‌ها را در موارد بخصوص استفاده کنید.به طور کلی هرچه hw-retries بزرگتر باشد دستگاه هم بازخورد بهتری نسبت به توانایی متوسط برای ارائه فریم در رنج اختصاصی دارد. (برای مثال : اگر ارسال فریم با سرعت 54mbps ، ۱۶ بار شکست بخورد، بیشتر از زمانی که 2 بار با شکست مواجه شود به شما اطلاع داده میشود) و بهتر میتواند نرخ انتقال بهینه را پیدا کند. بنابراین  hw-retries بزرگتر می‌تواند برای لینک‌های اصلی pto پیشنهاد شود.
آیا این امکان وجود دارد تا از تکرار کننده بی‌سیم تنها با یک رابط رادیو استفاده کرد؟
این تنظیمات با استفاده از WDS در رابط بی‌سیم که در حالت ap-bridge اجرا می‌شود امکان‌پذیر است. در نسخه های جدیدتر RouterOS نیز این امکان وجود دارد تا حالت تکرار کننده بی‌سیم را پیکربندی کنید.
لینک بی‌سیم Nv2 اغلب اوقات قطع می‌شود، علت آن چیست؟
وقتی لینک بی‌سیم Nv2 با قطع اتصال مواجه می‌شود و در بخش لاگ اکثر پیغام‌ها control frame timeout هستند، اطمینان حاصل کنید که نسخه RouterOS حداقل v5.14 باشد. نسخه v5.14 چندین اصلاحیه برای پروتکل بی‌سیم Nv2 را معرفی کرده است. پیشنهاد دوم این است که در صورت قوی بودن سیگنال لینک توان خروجی کارت‌های بی‌سیم را کاهش دهید. برای کم کردن tx-power کارت بی‌سیم ما پیشنهاد میکنیم از tx-power-mode=card-rates استفاده کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت سعی کنید از یک فرکانس بی‌سیم متفاوت که تداخل کمتری دارد استفاده کنید. اگر این راهکار هم کارساز نبود یک فایل خروجی پشتیبانی از AP و Station که بعد از قطع ارتباط ایجاد شده است را به support@mikrotik.com ارسال کنید.

منبع: سایت میکروتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial