روتر بی سیم با اکسس‌پوینت بی سیم چه تفاوتی دارد؟

روتر بی سیم با اکسس‌پوینت بی سیم چه تفاوتی دارد؟

روتر بی سیم با اکسس‌پوینت بی سیم چه تفاوتی دارد؟

اکسس‌پوینت بی‌سیم (Wireless Access Point) و روتر بی‌سیم (Wireless Router) هر دو از اتصال وای‌فای پشتیبانی می‌کنند اما با هم تفاوت دارند و نباید یکی پنداشته شوند. استفاده از اکسس‌پوینت بی‌سیم به وسعت شبکه شما و تعداد کاربران‌تان بستگی دارد. در کل، اکسس‌پوینت بیشتر در شبکه‌های بزرگ و سازمانی به کار می‌رود، اما نمی‌تواند کار روتر را انجام دهد. در سوی دیگر،  کاربرانی که شبکه خانگی یا دفتری جمع‌وجوری دارند، معمولا به اکسس‌پوینت نیازی ندارند و روتر بی‌سیم پاسخگوی نیازهای‌شان است. اما اکسس‌پوینت و روتر بی‌سیم هر یک چه هستند و با هم چه تفاوتی دارند؟

وظیفه روتر چیست؟

روتر، داده‌های ارسالی بین شبکه‌های مختلف را مسیریابی می‌کند. مثلا وقتی کامپیوتر شما برای کامپیوتری در یک شبکه دیگر داده‌ای می‌فرستد، روترها مسیرهای درست برای انتقال آن داده از مبدا به مقصد را شناسایی می‌کنند و نهایتا آن را به مقصد می‌رسانند.

امروزه روترهای خانگی در واقع مودم نیز هستند. لذا کاربرانی که می‌خواهند به اینترنت متصل شوند، فقط به یکی از این مودم/روترهای یک‌پارچه نیاز دارند. روترهای بی‌سیم پا را از این نیز فراتر نهاده‌اند و هم‌زمان کار روتر، مودم و اکسس‌پوینت را یک‌جا انجام می‌دهند. یعنی روتر بی‌سیم را می‌توان ترکیبی از روتر کابلی، مودم اکسس‌پوینت بی‌سیم (و حتی سوئیچ) دانست. کامپیوترهای کابلی به پورت اترنت روتر بی‌سیم متصل می‌شوند. تجهیزات بی‌سیمی مثل لپ‌تاپ و گوشی‌ نیز از طریق امواج وای‌فای به روتر بی‌سیم وصل می‌شوند. پس روتر بی‌سیم می‌تواند کار اکسس‌پوینت بی‌سیم را نیز انجام دهد اما اکسس‌پوینت بی‌سیم نمی‌تواند در نقش روتر ظاهر شود.

وظیفه اکسس‌پوینت بی‌سیم چیست؟

اکسس‌پوینت بی‌سیم دستگاهی است که بین شبکه کابلی و تجهیزات بی‌سیمی که می‌خواهند به شبکه کابلی متصل شوند، میانجی‌گری می‌کند. مثلا دستگاه‌های بی‌سیمی مثل گوشی و لپ‌تاپ که نمی‌توانند با کابل به روتر و شبکه کابلی متصل شوند، از طریق امواج وای‌فای به اکسس‌پوینت بی‌سیم وصل می‌شوند. اکسس‌پوینت نیز چون پورت اترنت دارد، توسط کابل به روتر متصل می‌شود. بدین ترتیب، تجهیزات بی‌سیم با میانجی‌گری اکسس‌پوینت به روتر یا شبکه کابلی و از آن‌جا به اینترنت متصل می‌شوند.

روتر بی سیم با اکسس‌پوینت بی‌سیم چه تفاوتی دارد؟
روتر بی سیم با اکسس‌پوینت بی‌سیم چه تفاوتی دارد؟

تصویر 1. در این تصویر، شبکه متشکل از تجهیزات کابلی مستقیما به روتر متصل شده‌اند. شبکه متشکل از تجهیزات بی‌سیم نیز به اکسس‌پوینت متصل شده است. اکسس‌پوینت نیز به روتر وصل است و روتر نیز به اینترنت متصل است. پس تجهیزات بی‌سیم با میانجی‌گری اکسس‌پوینت به روتر و از آن‌جا به اینترنت متصل شده‌اند.

روتر بی‌سیم یا اکسس‌پوینت بی‌سیم؟

شاید بپرسید که اگر روتر بی‌سیم کار اکسس‌پوینت را هم انجام می‌دهد، پس به اکسس‌پوینت مستقل چه نیازی است؟ در پاسخ باید گفت که روتر بی‌سیم نیز مانند هر وسیله بی‌سیم دیگری برد محدودی دارد. مثلا روتر بی‌سیم شما شاید نتواند تمام فضای دفتر کارتان را پوشش دهد. در چنین مواقعی می‌توانید با استفاده از یک یا چند دستگاه اکسس‌پوینت، وسعت پوشش‌دهی شبکه‌تان را افزایش دهید تا کاربرانی که دور از برد سیگنال‌های روتر بی‌سیم هستند نیز بتوانند به شبکه متصل شوند.

برخی از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به فراخور وسعت شبکه‌شان به بیش از یک اکسس‌پوینت نیاز دارند. در این‌گونه مواقع معمولا مجموعه‌ای از اکسس‌پوینت‌های بی‌سیم به یک روتر کابلی قدرتمند متصل می‌شوند.

نکته مهم بعدی این است که اکسس‌پوینت مستقیما به مودم متصل نمی‌شود. یعنی کاربرانی که از مودم مستقل استفاده می‌کنند، نمی‌توانند اکسس‌پوینت را مستقیما به مودم وصل کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که اکسس‌پوینت برای متصل شدن به اینترنت باید به روتر یا دستگاه دیگری مانند سوئیچ وصل شود، وگرنه، اکسس‌پوینت و تجهیزاتی که با وای‌فای به آن متصل شده‌اند، به اینترنت دسترسی نخواهندداشت.

نتیجه‌گیری: آیا با وجود روتر بی‌سیم به اکسس‌پوینت بی‌سیم هم احتیاج دارید؟

به وسعت شبکه و تعداد کاربران‌تان بستگی دارد. اگر سیگنال‌های روتر بی‌سیم‌تان تمام خانه یا محل کارتان را پوشش می‌دهد و تعداد کاربران‌تان نیز محدود است به اکسس‌پوینت نیازی ندارید. اما اگر فضا وسیع است و روتر بی‌سیم به‌تنهایی نمی‌تواند همه فضای خانه یا محل کارتان را پوشش دهد، می‌توانید از اکسس‌پوینت بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial