دوربین حرارتی هایک ویژن چیست + بررسی ویژگی ها و تکنیک های فیلم برداری

دوربین حرارتی هایک ویژن

امروزه با رشد سرسام‌آور فناوری و تکنولوژی و پیشرفت دوربین‌های مختلف، دوربین‌های بسیار متنوع و با امکانات خاصی به بازار عرضه شده‌است و هر یک از این دوربین‌ها دارای کاربردهای خاص و منحصربه فردی است که می‌تواند برای موارد خاصی مورد استفاده قرار بگیرد. دوربین حرارتی هایک ویژن نیز یکی از همین انواع دوربین‌هاست. این دوربین‌ها دارای حسگر و سنسور حساس به تابش حرارتی هستند و از طریق این نوع حسگر می‌توانند منابع حرارتی با دماهای متفاوت را به صورت تصویر نشان دهند. در صورتی که قصد دارید با دوربین حرارتی آشنا شوید و از طرز کار آن و کاربردهایی که دارد اطلاعاتی به دست بیاورید، این مقاله از وب سایت توتال شبکه را از دست ندهید. ما در این مطلب همچنین در نظر داریم که دوربین حرارتی هایک ویژن و مشخصات و مزایای منحصربه فرد این دوربین را با شما در میان بگذاریم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها با ما همراه باشید.

دوربین حرارتی چیست؟

دوربین حرارتی هایک ویژن

شاید برای شما سؤال به وجود بیاید که دوربین حرارتی چیست و چه عملکردی خواهد داشت. جزء کلیدی یک دوربین حرارتی، یک حسگر حرارتی است که به نوع خاصی از لنز متصل می‌شود، که سپس برای کار در کنار فناوری‌های استاندارد ثبت تصویر سازگار می‌شود. این نوع دوربین به مهندسان اجازه می‌دهد تا به سرعت مناطق دارای دمای بیش از حد یا منابع انرژی گرمایی هدر رفته را شناسایی کنند، مانند گرمای بیش از حد اجزا یا شکاف‌های بالقوه عایق حرارتی در بازرسی ساختمان.

نور مرئی تنها بخش کوچکی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می‌دهد و تنها بخشی را که ما واقعاً می‌توانیم ببینیم. هنگامی که به یک جسم یا منطقه اشاره می‌شود، حسگر روی یک دوربین تشخیص حرارتی به کاربر اجازه می‌دهد تا طیف مادون قرمز نامرئی را که در طول موج‌های بین نور مرئی و مایکروویو وجود دارد، مشاهده کند.

در صفحه نمایش ترموگرافی رنگی، اجزا یا مناطق گرمتر به صورت قرمز، نارنجی و زرد نشان داده می‌شوند، در حالی که قسمت‌های سردتر معمولاً به صورت بنفش و آبی نشان داده می‌شوند (سبز معمولاً مناطقی را نشان می‌دهد که تقریباً در دمای اتاق هستند). دوربین‌های حرارتی از آنجایی که تابش مادون قرمز و نه نور مرئی را اندازه‌گیری می‌کنند، برای شناسایی منابع گرما در محیط‌های بسیار تاریک یا غیرمعمول نیز مفید هستند.

دوربین های حرارتی چطور کار می‌کنند؟

 

دوربین حرارتی هایک ویژن

اگر علاقه دارید که از سازوکار دوربین حرارتی آگاهی پیدا کنید باید گفت که یک دوربین تصویربرداری مادون قرمز یا حرارتی با تشخیص و اندازه‌گیری تابش مادون قرمز ساطع شده از اجسام یا به عبارت دیگر، گرمای ساطع شده از آنها کار می‌کند. برای انجام این کار، ابتدا باید دوربین مجهز به لنزی باشد که به فرکانس‌های IR اجازه عبور داده و آنها را روی یک آرایه حسگر ویژه متمرکز کند که به نوبه خود می‌تواند آنها را شناسایی کرده و بخواند.

آرایه حسگر به صورت شبکه ای از پیکسل‌ها ساخته شده‌است که هر کدام به طول موج‌های فروسرخ که با آن برخورد می‌کنند با تبدیل آنها به سیگنال الکترونیکی واکنش نشان می‌دهند. سپس این سیگنال‌ها به پردازنده ای در بدنه اصلی دوربین ارسال می‌شود که با استفاده از الگوریتم‌ها آنها را به یک نقشه رنگی با مقادیر دمایی مختلف تبدیل می‌کند. این نقشه است که برای نمایش به مخاطب توسط صفحه نمایش ارسال می‌شود.

بسیاری از انواع دوربین‌های تصویربرداری حرارتی دارای یک حالت عکسبرداری استاندارد هستند که با طیف نور مرئی کار می‌کند، دقیقاً مانند هر دوربین دیجیتالی دیگر. این امکان مقایسه آسان دو عکس یکسان – یکی در حالت مادون قرمز و دیگری در حالت عادی – را فراهم می‌کند تا به شناسایی سریع نواحی مشکل خاص پس از خروج کاربر از پشت لنز کمک کند.

موارد استفاده از دوربین های تصویربرداری حرارتی

 

دوربین حرارتی هایک ویژن

فراتر از کاربردهای مهندسی اولیه، خدمات اضطراری امروزه از جمله کاربران آشنای دوربین‌های تشخیص حرارتی هستند. این فناوری به‌طور منظم در مواردی از جمله اطفاء حریق، تعقیب پلیس در شب، و جستجو و نجات افراد آسیب دیده در بلایای طبیعی به کار گرفته می‌شود.

با این حال، امروزه تعدادی کاربرد گسترده دیگر از دوربین‌های تصویربرداری حرارتی وجود دارد که ممکن است کمتر آشکار باشند. در این بخش، به‌طور خلاصه به برخی از کاربردهای رایج تر دوربین حرارتی نگاه خواهیم کرد.

دوربین های حرارتی برای پهپادها

تصویربرداری حرارتی اغلب در پهپادهای هدایت شونده از راه دور استفاده می‌شود و قابلیت‌های بازیابی عمومی را در شرایط خطرناک یا دشوار مشاهده می‌کند. تصویربرداری حرارتی پهپاد برای واحدهای مدیریت بحران، تیم‌های جستجو و نجات و در موارد نظامی تاکتیکی نیز بسیار مفید است.

دوربین های حرارتی برای تشخیص حریق

تصویربرداری حرارتی نه تنها به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا بازماندگان را در شرایط دید کم که در آن گرد و غبار، مه، خاکستر و سایر آلاینده‌ها مانع از دید می‌شوند، مکان‌یابی کنند، بلکه می‌تواند به شناسایی نقاط داغ، منابع بالقوه بیشتر اشتعال کمک کند یا وجود آتش‌سوزی‌هایی را نشان دهد که هنوز به خوبی دیده نمی‌شوند و از مکان‌های غیرمنتظره (مانند زیرزمینی یا بین دیواره‌ها) منشأ گرفته باشد.

دوربین های امنیتی حرارتی

امروزه تقریباً در تمام محل‌های تجاری از فناوری‌های دوربین‌های امنیتی به شکلی یا دیگری استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر، تکیه بر تجهیزات نظارت تصویربرداری حرارتی برای بهترین نتایج ممکن در زمینه حفاظت، شناسایی و بازگشت سرمایه، به‌طور فزاینده‌ای به یک روش استاندارد تبدیل شده‌است.

دوربین‌های امنیتی حرارتی به‌طور قابل اعتمادی در مناطق کم نور و دید ضعیف عملکرد بسیار خوبی دارند، و همچنین توانایی حذف بسیاری از استتارهای بصری – مانند شاخ و برگ‌های متراکم – را که اغلب در نزدیکی دفاتر و انبارها یافت می‌شوند، فراهم می‌کنند. علاوه بر این، دوربین‌های مداربسته تصویربرداری حرارتی معمولاً همراه با سنسورهای هوشمند و فناوری تجزیه و تحلیل پیشرفته هستند که به کاهش تعداد آلارم‌های کاذب کمک می‌کنند.

در نهایت، نصب و راه‌اندازی طولانی‌مدت سیستم‌های مبتنی بر تشخیص گرما نسبت به راه‌اندازی‌های دوربین مداربسته استاندارد، معمولاً ارزان‌تر است، که برای اینکه کاملاً مؤثر باشند، باید در امتداد هر خط دید موجود قرار گیرند – و اغلب نیاز به روشنایی اضافی پرهزینه برای نصب دارند. در نزدیکی به منظور ارائه حتی عملکرد اولیه.

دوربین های دید در شب

بسیاری از دوربین‌های دید در شب به یک فناوری روشنایی مادون قرمز اضافی مجهز هستند تا طول موج بیشتری از سیگنال‌های الکترومغناطیسی قابل تقویت را برای کمک به سنسور در شرایط بسیار تاریک ارائه دهند. اینها با چشم غیرمسلح نامرئی هستند، اما با استفاده از دید در شب می‌توانند به راحتی توسط افراد دیگری شناسایی شوند. این نوع دوربین در بسیاری از کاربردهای رایج مشکلی ندارد، اما در بسیاری از کاربردهای نظامی یا نظارتی ایده‌آل نیست.

در حالی که دید در شب اغلب تصویر طبیعی تری را در شرایط مناسب ارائه می‌دهد، اما به‌طور قابل توجهی نسبت به تصویربرداری حرارتی در آشکار کردن اهدافی که توسط مه، دود، گرد و غبار یا استتار پوشیده شده‌اند، مؤثر است.

عکاسی از حیات وحش، ردیابی حیوانات و نظارت بر محیط زیست، همه کاربردهای رایج فناوری تصویربرداری حرارتی امروزه هستند. دوربین‌های IR مجهز به حسگرهای هوشمند را می‌توان در زیستگاه‌های طبیعی راه‌اندازی کرد و بدون سرنشین رها کرد و در حضور حیات‌وحش شبانه یا غیرقابل تشخیص به‌طور خودکار فعال شوند. این امر نظارت بسیار جامع‌تری بر گونه‌ها و رفتارها در برخی مناطق نسبت به گذشته امکان‌پذیر می‌سازد.

دوربین های حرارتی برای حیات وحش

علاوه بر این، ردیاب‌های تشخیص حرارتی برای کمک به یافتن حیوانات خونگرم در دید ضعیف، دور زدن شرایط استتار بصری، یا آگاه ماندن از وجود حیوانات در مناطق شکار یا در مکان‌هایی که ممکن است در معرض آسیب باشند، متکی هستند. این نوع دوربین‌های حرارتی کمک بسیار زیادی به حفظ حیوانات در خطر معرض انقراض می‌کنند و نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند.

ویژگی‌های دوربین حرارتی هایک ویژن

دوربین حرارتی هایک ویژن

یکی از بهترین دوربین‌های حرارتی موجود در بازار برند هایک ویژن است که با کیفیت بالایی که دارد توانسته جایگاه خوبی در زمینه دوربین‌های حرارتی به دست بیاورد. برند هایک ویژن دارای محصولات حرارتی متنوعی است و این تنوع سبب شده‌است که نیازهای مختلف هر مصرف‌کننده به خوبی مرتفع شود.

دوربین‌های حرارتی برند هایک ویژن برخلاف سایر دوربین‌های معمولی از نور برای شناسایی تصاویر استفاده می‌کنند، از تابش حرارتی برای شناسایی اجسام استفاده می‌شود. به‌طور کلی تابش‌های حرارتی برای چشم انسان قابل تشخیص نیست و نمی‌توان آن را بدون استفاده از دوربین‌های حرارتی شناسایی کرد. این دوربین‌ها به دلیل داشتن حسگر حرارتی می‌تواند کمک زیادی برای تشخیص حرارت به خصوص در شب کند. در ادامه به ویژگی‌های دوربین حرارتی هایک ویژن می‌پردازیم و دلایلی که باید یکی از این دوربین‌ها را تهیه کنید را بررسی خواهیم کرد.

قابلیت تشخیص حرکت

یکی از ویژگی‌های بسیار عالی دوربین حرارتی هایک‌ویژن امکان تشخیص حرکت است که به شما کمک می‌کند تا حرکت اجسام و اشخاص را ردیابی کنید.

اندازه‌گیری دما

از ویژگی‌های مثبت دوربین حرارتی برند هایک ویژن اندازه‌گیری دما توسط دوربین است و می‌تواند دمای اجسام و اشخاص را به خوبی نشان دهد.

تشخیص حرارت

از آن جایی که این دوربین از نوع حرارتی است، حرارت موجود در فضا را تشخیص داده و به شما نشان خواهد داد. این ویژگی یکی از امکاناتی است که سبب می‌شود که حریق را شناسایی کرده و قبل از گسترش آن، آن را خاموش یا کنترل کرد. به خاطر همین ویژگی است که از دوربین حرارتی استفاده زیادی می‌شود.

انعطاف‌پذیری بالا

این دوربین حرارتی از نظر انعطاف‌پذیری، از ظرفیت بالایی برخوردار هستند و از دوربین‌های باکیفیت و مرغوب محسوب می‌شود.

رزولوشن بالا

به‌طور معمول تصاویری که دوربین حرارتی هایک‌ویژن از خود نشان می‌دهد دارای رزولوشن بالایی است و کیفیت بهتری در مقایسه با سایر تصاویر از دیگر دوربین‌های حرارتی است. همین ویژگی سبب می‌شود تا برند هایک ویژن از استقبال بیشتری برخوردار باشد.

کارایی در دمای منفی 40 درجه سانتی گراد تا 60 درجه بالای صفر

دوربین حرارتی هایک ویژن می‌تواند بازه دمایی بسیار متنوعی را تحمل کرده و تاب بیاورد. این نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت و جذاب این برند از دوربین حرارتی است. هایک‌ویژن در دمای منفی 40 درجه سانتی‌گراد عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان می‌دهد و همچنین حرارت 60 درجه بالای صفر را نیز تحمل می‌کند و تصاویر خوبی را از فضا ضبط می‌کند.از دیگر ویژگی‌های دوربین حرارتی هایک ویژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت کاهش نویز

  • ردیابی هوشمند

  • قابلیت تشخیص هوشمند

  • عبور از خط

  • تشخیص نفوذ

کلام آخر …

با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی، محصولات بسیار متنوعی به بازار معرفی شده ‌است که می‌توان به دوربین حرارتی هایک ویژن اشاره کرد. این نوع دوربین به دلیل مجهز بودن به فناوری‌های خیلی خاص دارای کاربردهای بسیار متنوعی هستند. در این مقاله از وب سایت توتال شبکه به شما توضیح داده‌ایم که این نوع دوربین چطور کار کرده و دارای چه کاربردهایی می‌باشد. همچنین دوربین حرارتی هایک ویژن را بررسی کرده و مزایای استفاده از آن را با شما در میان گذاشته‌ایم. امیدواریم که این مقاله به سوالات شما پاسخ لازم را داده باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

totalnetwork24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial