چگونه دستگاه‌ها و کاربرانی که به روتر لینکسیس متصل شده‌اند را پیدا کنیم؟

چگونه دستگاه‌ها و کاربرانی که به روتر لینکسیس متصل شده‌اند را پیدا کنیم؟

اگر یک هکر یا فرد غیر مجازی به روتر خانگی یا تجاری شما متصل شود، این شانس را دارید تا هویت کاربر ناشناخته را توسط مک‌آدرس دستگاهی که از آن استفاده می‌کند شناسایی کنید. زمانی که دستگاه‌های مختلف به روترهای لینکسیس متصل می‌شوند، در پنجره مدیریتی دستگاه، مک‌آدرس، نام دستگاه و آدرس‌های آی‌پی متعلق به دستگاه‌هایی که متصل به روتر هستند نشان داده می‌شود تا کاربر بتواند به شکل دقیقی روی دستگاه‌ها مدیریت کند. در این مطلب قصد داریم با استفاده از DHCP Client Table این دستگاه‌ها را شناسایی کنیم.

چگونه دستگاه‌ها و کاربرانی که به روتر لینکسیس متصل شده‌اند را پیدا کنیم؟

DCHP Client Table به شما اجازه می‌دهد دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده‌اند را بررسی کنید. این ویژگی روترهای لینکسیس تمامی دستگاه‌ها و کامپیوترهایی که به شیوه سیمی یا بی‌سیم، روی باندهای 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز و شبکه میهمان (در ارتباط با روترهای بی‌سیم سری N و روترهای وای‌فای هوشمند) به روتر متصل شده‌اند را فهرست می‌کند. همچنین به این نکته دقت کنید اگر دستگاه‌هایی دارید که به شکل سیمی یا بی‌سیم به شبکه متصل شده‌اند، اما اکنون خاموش بوده یا ارتباط آن‌ها با روتر لینکسیس غیر فعال است، توسط DCHP Client Table شناسایی نمی‌شوند.

ویژگی DCHP Client Table در زمان کار با روترهای وای‌فای بی‌سیم لینکسیس قابل استفاده است. برای مشاهده دستگاه‌های متصل به روتر مراحل زیر را دنبال کنید.

گام 1: ابتدا صفحه تنظیمات وب‌محور روتر لینکسیس را باز کنید. برای انجام این‌کار مرورگرتان را باز کرده و در نوار آدرس، آی‌پی روتر را وارد کرده و کلید اینتر را فشار دهید. زمانی که پیغام لاگین را مشاهده کردید، گذرواژه و نام کاربری روتر را وارد کنید.

گام 2: زمانی که موفق شدید به رابط کاربری تحت وب روتر لینکسیس وارد شوید، صفحه را به سمت پایین و بخش Network Setup پیمایش کنید و اطمینان حاصل کنید گزینه DCHP Server فعال باشد. اگر غیر فعال است دکمه رادیویی Enabled را انتخاب کرده و کلید Save Settings را کلیک کنید.

شناسایی دستگاهای متصل روتر لینکسیس
شناسایی دستگاهای متصل روتر لینکسیس

گام 3: روی زبانه Status و سپس زیرزبانه Local Network کلیک کنید. در ادامه دکمه DCHP Client Table که در بخش DCHP Sever قرار دارد را کلیک کنید. در این حالت باید فهرستی از کلاینت‌هایی که به تازگی به شبکه متصل شده‌اند را مشاهده کنید.

شناسایی دستگاهای متصل روتر لینکسیس
شناسایی دستگاهای متصل روتر لینکسیس

نکته: برای آن‌که اطمینان حاصل کنید دستگاه‌های فهرست شده در این بخش متعلق به شما هستند،  کافی است مک‌آدرس دستگاه‌های متصل به شبکه را یادداشت کرده و با مک‌آدرس دستگاه‌های خودتان مطابقت دهید.

در صفحه فوق اگر روی دکمه Delete که مقابل هر دستگاه قرار دارد کلیک کنید، دستگاه تنها از فهرست موردنظر پاک می‌شود، اما اتصال آن با روتر لینکسیس قطع نمی‌شود.

دکمه Refresh اجازه می‌دهد فهرست یاد شده را نوسازی کنید تا دستگاه‌هایی که به تازگی افزوده شده‌اند را مشاهده کنید.

دکمه Close نیز پنجره فوق را می‌بندد.

مطالب دیگر:

چگونه گذرواژه روترهای لینکسیس را تغییر دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial