پچ‌پنل و سوییچ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پچ‌پنل و سوییچ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پچ‌پنل و سوییچ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

زمانی که قرار است دستگاه‌ها در مرکز داده مستقر شوند، با دو مولفه معروف به‌نام پچ‌پنل و سوییچ سروکار دارید. در کابل‌کشی ساخت یافته که بر مبنای استاندارهای معتبر طراحی شده، کارشناسان شبکه می‌توانند پچ‌پنل‌ و سوییچ اترنت را بدون دردسر نصب کنند. در ادامه زمانی‌که تجهیزات درون رک‌سرور نصب شدند، با استفاده از یک کابل منیجر افقی (horizontal cable management) به راحتی می‌توان همه چیز را به شکل مرتب و منظم در اختیار داشت.

پچ‌پنل و سوییچ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر به جلو پچ‌پنل و سوییچ نگاه کنید ردیفی از پورت‌ها را مشاهده می‌کنید. همین موضوع باعث شده تا برخی کاربران تصور کنند پچ‌پنل و سوییچ هر دو کار یکسانی انجام می‌دهند، در حالی که در اتاق سرور هر یک از این تجهیزات کارکرد خاص خود را دارند. پچ‌پنل یکی از مولفه‌های پسیو شبکه است که کابل‌ها پیش از آن‌که به سوییچ برسند ابتدا از پچ‌پنل عبور می‌کنند. به عبارت دقیق‌تر، پچ‌پنل ترمینالی متشکل از پورت‌ها شبکه است که به‌طور متمرکز در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این پانل به گونه‌ای طراحی شده تا پورت‌های چندگانه شبکه را گروه‌بندی کرده و به سازمان‌دهی سیم‌کشی کمک کند. برچسب‌زنی کابل‌های متصل به یک پچ‌پنل، شناسایی جریان سیگنال و همچنین تشخیص و عیب‌یابی هرگونه مشکل فنی را آسان‌تر می‌کند. به همین دلیل یکی از مولفه‌های کاربردی در زمینه سازمان‌دهید کابل‌های فیبر و انجام یک کابل‌کشی ساخت یافته است. در یک مرکز داده و درون یک رک بزرگ انبوهی از کابل‌ها را مشاهده می‌کنید که به شکل پراکنده در هم آمیخته‌اند. این نابسامانی نه تنها آزاردهنده است، بلکه در زمان بروز مشکل فرآیند عیب‌یابی را با مشکل روبرو می‌کند. به همین دلیل کارشناسان از پچ‌پنل برای سازمان‌دهی کابل‌ها و مدیریت دقیق‌تر آن‌ها استفاده می‌کنند. علاوه بر پچ‌پنل‌ها، لزوام جانبی دیگری همچون مدیریت‌کننده‌های کابل‌ها شبیه به برچسب‌ها و اتصالاتی که برای کابل‌ها عرضه می‌شود به فرآیند مرتب‌سازی و شناسایی ساده کابل‌ها کمک فراوانی می‌کنند. شکل زیر کاربر پچ‌پنل برای مدیریت کابل‌ها در یک مرکز داده را نشان می‌دهد.

پچ‌پنل و سوییچ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
پچ‌پنل و سوییچ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟


در مقابل، سوئیچ اترنت قرار دارد که یک مؤلفه اکتیو است که داده‌ها به دستگاه‌های مختلف تحت شبکه همچون کامپیوترها، سرورها و سایر دستگاه‌های دارای آی‌پی شبیه به دوربین‌های امنیتی تحت شبکه ارسال می‌کند. با اتصال تجهیزات به سوییچ و از طریق پچ‌پنل این امکان وجود دارد تا دستگاه‌ها را به یکدیگر متصل کرد. در یک شبکه محلی سوییچ یکی از ملزومات ضروری است در حالی که وجود پچ‌پنل در یک شبکه محلی به نظر کارشناسان بستگی دارد. در نتیجه ممکن است در یک شبکه محلی هیچ پچ‌پنلی را مشاهده نکنید. کاری که سوییچ انجام می‌دهد این است که داده‌ها را از طریق پورت‌های ورودی مختلف دریافت کرده و به سمت خروجی‌های خاص هدایت می‌کند تا داده‌ها به مقصد برسند. در شبکه‌های محلی و گسترده، سوییچ به‌طور معمول تعیین می‌کند کدام پورت خروجی توسط یک آدرس شبکه استفاده شده است. شکل زیر کاربرد یک سوییچ شبکه در یک مرکز داده را نشان می‌دهد.

جدول زیر تفاوت‌ها میان پچ‌پنل و سوییچ را نشان می‌دهد.

سوییچ پچ‌پنل نام
گران ارزان قیمت
عملکرد کاربردی

ارتباط میان دستگاه‌ها با یکدیگر را برقرار کرده تا دستگاه‌ها بتوانند پیام‌ها را به شکل دقیقی پیام‌ها را ارسال یا دریافت کرده و بسته‌ها به درستی به نقطه پایانی تحویل داده شوند.

ابزار مدیریت کننده کابل: متمرکز کردن کابل‌ها در یک مکان واحد و محافظت از کابل‌های فیبر در برابر صدمات کاربرد

نقش عملیاتی در مرکز داده

با مقایسه پچ‌پنل و سوییچ مشاهده می‌کنیم که پچ‌پنل چیزی نیست جز یک ابزار ضروری برای مدیریت کابل‌ها که هیچ تأثیری بر انتقال داده‌ها ندارد، در حالی که سوئیچ یک ابزار کاربردی بدون جایگزین در راه‌اندازی شبکه‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial