7 اصل مهمی که مالکان روتر آن‌ها را نادیده می‌گیرند

7 اصل مهمی که مالکان روتر آن‌ها را نادیده می‌گیرند

تولیدکنندگان روترها در چند سال اخیر قابلیت‌های هوشمند جالبی به روترها اضافه کرده‌اند. الگوریتم‌های هوشمند به روترها اجازه داده‌اند تا پهنای باند را به شکل درستی به سمت دستگاه‌هایی که نیازمند پهنای باند بیشتر هستند ارسال کنند تا زمان تاخیر کاهش پیدا کند. با این حال، کاربر باید یکسری تنظیمات روتر را به شکل دستی پیکربندی کند تا عملکرد مدنظر را به دست آورد.

7 اصل مهمی که مالکان روتر آن‌ها را نادیده می‌گیرند
7 اصل مهمی که مالکان روتر آن‌ها را نادیده می‌گیرند
 1. گزینه کیفیت سرویس را فراموش نکنید
  کیفیت سرویس (QoS) سرنام Quality of Service یکی از کاربردی‌ترین تنظیمات روتر است. گزینه فوق اجازه می‌دهد اولویت‌بندی دقیقی روی بسته‌های داده‌ای که قرار است ارسال شوند اعمال کنید. زمانی که دستگاه‌های مختلفی به شبکه وای‌فای متصل می‌شوند، هر یک به اشکال مختلفی از شبکه وای‌فای استفاده می‌کنند، به همین دلیل مهم است هر یک پهنای باندی متناسب با نیازی کاری خود به دست آورند. کاری که QoS انجام می‌دهد این است که زمان تاخیر را کاهش داده و به تجهیزات اجازه می‌دهد با سرعت مناسبی به شبکه دسترسی داشته باشند. ویژگی کیفیت سرویس اجازه می‌دهد دستگاه‌ها با یک زمان تاخیر کوتاه از پهنای باند شبکه استفاده کنند و این‌گونه نشود، شخصی که با گوشی هوشمند در حال تماشای ویدویی در یوتیوب است، بیش از 1 دقیقه به انتظار بنشیند تا استریم‌های داده‌ای را دریافت کند تا ادامه فیلم را مشاهده کند.

 2. پورت گیگابیتی اجازه می‌دهد به شبکه سیمی قدرتمندی دست پیدا کنید
  پورت‌های اترنت روتر سرعت زیادی دارند. برخی از آن‌ها سرعتی برابر با 1 گیگابیت بر ثانیه دارند که اجازه می‌دهند داده‌ها در یک چشم برهم زدن انتقال پیدا کنند، زیرا زمان تاخیری به مراتب کمتر از شبکه‌های بی‌سیم دارند. اگر در یک مجتمع تجاری یا مسکونی زندگی می‌کنید که مشترکان وای‌فای زیادی در اطراف‌تان قرار دارند، بهتر است برای حل مشکل عدم دسترسی به سرعت بالا به سراغ شبکه‌های سیمی بروید. اگر دانلودها و آپلودهای روزانه زیادی دارید، یک شبکه سیمی اجازه می‌دهد با سرعت بالاتری اطلاعات را مبادله کنید. در یک شبکه وای‌فای تنها یک تداخل می‌تواند سرعت ارتباط را به نصف کاهش دهد.

 1. استاندارد 802.11ac را همزمان با دو باند استفاده کنید
  ‌تقریبا اکثر روترهای موجود در بازار از هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند. استاندارد 802.11ac اجازه می‌دهد با کمترین تداخل ممکن سیگنال‌های وای‌فای را انتقال دهید و در عمل به شبکه پر سرعتی دست پیدا کنید. به ویژه زمان‌هایی که قصد دارید فایل‌ها را درون شبکه وای‌فای داخلی انتقال دهید، با این حال به این موضوع دقت کنید که 802.11ac کوتاه برد است، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز را در وضعیت فعال نگه دارید.

 1. قدرت آنتنها را تنظیم کنید
  ویژگی تنظیم قدرت آنتن یکی از بهترین گزینه‌های موجود در روترها است. اگر به دنبال قدرت آنتن بهتر و پوشش بالاتر شبکه هستید، باید قدرت آنتن روتر را افزایش دهید. اگر قدرت آنتن روتر محدود است، بهتر است به سراغ آنتن‌های خارجی بروید. این آنتن‌ها قدرت بیشتری نسبت به آنتن‌های فعلی روتر دارند و پوشش وای‌فای بهتری ارائه می‌کنند.

 1. راز پنهان در ‌فناوری MU-MIMO
  فناوری چند کاربر، چند ورودی و خروجی همزمان یکی از بهترین فناوری‌های ارتباطی حال حاضر است. روترهای مبتنی بر فناوری فوق به چند دستگاه اجازه می‌دهند به‌طور همزمان به شبکه متصل شوند. در این حالت افرادی که به‌طور همزمان به روتر متصل می‌شوند بدون مشکل قادر به دریافت خدمات هستند. کاری که ویژگی‌های مایمو و کیفیت خدمات انجام می‌دهند این است که مقداری از پهنای باند را بافر می‌کنند و با تاخیری کم برای دستگاه‌ها ارسال می‌کنند. در این حالت تمامی دستگاه‌ها بسته به پهنای باندی که نیاز دارند ترافیک را دریافت می‌کنند. در روترهایی که چنین قابلیتی در آن‌ها تعبیه نشده، دستگاه‌ها مجبور هستند برای اتصال به اینترنت به انتظار بنشینند، زیرا ارتباط به صورت یک به یک انجام می‌شود.

 1. کانال‌های خلوت کلید حل مشکلات هستند
   همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، تداخل فرکانس یکی از مشکلات عمده کاربران است. تقریبا بیشتر شرکت‌ها و کاربران خانگی از فرکانس 2.4 گیگاهرتز  استفاده می‌کنند. فرکانس 2.4 گیگاهرتز 11 کانال و فرکانس 5 گیگاهرتز 23 کانال در اختیار کاربر قرار می‌دهند. بیشتر روترها به کاربران اجازه انتخاب دستی کانال‌ها را می‌دهند. اگر با مشکل کاهش سیگنال یا افت سرعت روبرو هستید، در اولین گام بهتر است ویژگی تخصیص خودکار کانال را خاموش کنید و کانال‌هایی که فاصله زیادتری از یکدیگر دارند را انتخاب کنید.

 1. به تجهیزات سخت‌افزاری روتر دقت کنید
  تقریبا بیشتر کاربران در زمان خرید توجهی به مشخصات روتر نمی‌کنند. در حالی که روترها شبیه به کامپیوترها مجهز به پردازنده و حافظه داخلی هستند. اگر قرار است در محیط کار یا منزل دستگاه‌های مختلفی به روتر متصل شوند، بهتر است به سراغ خرید مدلی بروید که پردازنده قدرتمندی دارد.

در نهایت فراموش نکنید که روترها باید هرچند وقت یکبار خاموش شوند تا مشکلات جزیی آن‌ها برطرف شود. پیشنهاد ما این است که حداقل یکبار در روز این‌کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial