10 اصل مهمی که مالکان روتر آن‌ها را نادیده می‌گیرند!!

اگر این روزها اقدام به خرید روتر کرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. قرار است در این مقاله امکانات روترها را که بیشتر مالکان روتر آن را نادیده می‌گیرند را برای شما بیان کنیم. با خواندن این مقاله از روتر خود به بهترین نحو استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امکانات روترها تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

امکانات روترها که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید!

تنها چند سال پیش، روترهای بی‌سیم دستگاه‌های نسبتاً با کاربرد کمی بودند که فقط اینترنت را به خانه یا محل کار شما ارسال می‌کردند و کاربرد دیگری نداشتند. امروزه، آن‌ها امکانات بسیاری از جمله پشتیبانی از فرکانس‌های بی‌سیم متعدد تا ابزارهای مدیریت موبایل ارائه می‌دهند. اما نگران راه‌اندازی روترها نباشید. یکی از امکانات روترها راه‌اندازی ساده آن‌ها است. بهترین روترها دارای سطح بسیار بالاتری از هوش پیش‌فرض هستند که پیکربندی و استفاده از ویژگی‌های پیشرفته‌تر را ساده‌تر از همیشه می‌کند. بسیاری از عملکردهایی که زمانی به دانش شبکه قابل توجهی نیاز داشتند، اکنون می‌توانند با کلیک ماوس به راحتی راه اندازی شوند. در این قسمت ۷ ویژگی که در اکثر روترهای بی‌سیم پیشرفته وجود دارد را برای شما آورده‌ایم. که توضیح هر کدام به شرح زیر است:

1. به گزینه کیفیت سرویس توجه داشته باشید

گزینه کیفیت سرویس(QoS)  یا به عبارتی Quality of Service یکی از امکانات روترها است که بسیار کاربرد دارد. با کمک این گزینه می‌توانید روی بسته‌های داده‌ای که باید ارسال شوند اولویت بندی دقیقی را اعمال کنید. هنگامی که به شبکه وای‌فای دستگاه‌های گوناگونی وصل می‌شوند هر کدام به صورت‌های مختلفی شبکه وای‌فای را به کار می‌برند. از این رو بسیار اهمیت دارد که هر کدام از کاربران پهنای باند متناسب با نیاز خود را دریافت کنند. در این زمان گزینه کیفیت سرویس یا SoQ به کار می‌آید‌. این گزینه به این صورت عمل می‌کند که باعث کاهش زمان تاخیر شده و این امکان را به تجهیزات می‌دهد که با سرعت خوبی به شبکه دسترسی داشته باشند. این امکانات روترها باعث می‌شوند دستگاه‌ها با یک تاخیر کوتاه از پهنای باند شبکه بهره‌مند شوند. از این رو زمانی که با تلفن همراه خود در یوتیوب درحال دیدن ویدئو هستید. با این قابلیت دیگر بیش از ۱ دقیقه لازم نیست منتظر باشید تا استریم‌های داده‌ای را دریافت کنید و ادامه ویدئو را ببینید.

به گزینه کیفیت سرویس توجه داشته باشید

2. کنترل‌های لازم به کمک امکانات روترها

کنترل‌های والدین‌های نگران صرفاً برای جلوگیری از بازدید کودکان از وب‌سایت‌های ناخوشایند کار بدی نیست. همچنین در یک محیط کسب‌وکار کوچک، مدیران می‌توانند سایت‌هایی که نباید کارکنان در زمان شرکت به آن‌ها دسترسی داشته باشید، را به کمک امکانات روترها  کنترل کنند. تولیدکنندگان روتر سطوح مختلفی از کنترل را ارائه می‌دهند، از مسدود کردن دانه‌ای در سطح هر دستگاه تا سیستم‌های کنترل محتوای کامل که دسترسی به سایت‌های خارجی را مدیریت می‌کنند. این قابلیت‌ها می‌تواند شامل یک لایه امنیتی اضافی برای شبکه شما با قابلیت‌های ضد فیشینگ و شناسایی بدافزار باشد که می‌توانید پیکربندی کنید.

3. استفاده از شبکه سیمی قوی با پورت گیگابیتی

خوب است بدانید که پورت‌های اترنت دارای سرعت زیادی هستند. بعضی از این پورت‌ها دارای سرعت ۱ گیگابیت برثانیه هستند، که با این سرعت داده‌ها به سرعت و با یک چشم‌برهم زدن منتقل می‌شوند. لازم به ذکر است که زمان تاخیر در شبکه‌های سیمی از شبکه‌های بی‌سیم کم‌تر است‌. امروزه با توجه به اینکه مشترکان وای‌فای زیادی در یک ساختمان هستند و به عبارتی می‌توان گفت هر واحد بی‌تردید یک وای‌فای دارد برای داشتن سرعت بالا‌تر پیشنهاد می‌کنیم از شبکه‌های سیمی استفاده کنید. در صورتی که روزانه دانلودها و آپلودهای زیادی دارید با استفاده از یک شبکه سیمی می‌توانید به طور قابل‌ توجهی به سرعت کار خود را افزایش دهید زیرا در یک شبکه وای‌فای  وجود یک تداخل ممکن است سرعت ارتباط را بسیار کم کند. با استفاده از شبکه سیمی این تداخل‌ها کاهش می‌یابد و با سرعتی بالاتر می‌توانید کارهای اینترنتی خود را انجام دهید.

4. برای تداخل کمتر از استاندارد 802.11ac همزمان با دو باند استفاده کنید!

‌یکی از امکانات روترها که تقریباً در بیشتر روترها وجود دارد پشتیبانی از هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز یا به عبارتی استاندارد 802.11ac است. با وجود این استاندارد سیگنال‌های وای‌فای با کمترین تداخل ممکن منتقل می‌شوند و شبکه پر سرعتی را در اختیار شما قرار می‌دهد‌. مخصوصاً هنگامی که می‌خواهید فایل‌ها را در شبکه وای‌فای داخلی منتقل کنید. البته دقت داشته باشید که استاندارد 802.11ac کوتاه برد است، از این رو توصیه می‌کنیم هر دو فرکانس ۲‌.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز را فعال کنید.

5. برای دسترسی به قدرت آنتن بهتر، قدرت آنتن‌ها را تنظیم کنید!

یکی از امکانات روترها که بسیار خوب هم هست قابلیت تنطیم قدرت آنتن است. اگر می‌خواهید قدرت آنتن بهتری با پوشش بالاتر شبکه را دارا باشید با قدرت آنتن روتر خود را بیشتر کنید. اگر روتر شما دارای قدرت آنتن محدودی است، توصیه می‌کنیم از آنتن‌های خارجی استفاده کنید. آنتن‌های خارجی در مقایسه با آنتن داخلی و فعلی روتر دارای قدرت بیشتر و پوشش شبکه بهتری هستند. با استفاده از این آنتن‌ها می‌توانید از قدرت آنتن فوق‌العاده‌اید بهره‌مند شوید.

6. حافظه خارجی اضافه کنید

جدیدترین نوع روترها می‌توانند دردسرهای ذخیره سازی داده‌های مشترک را از بین ببرند. مدل‌های پیشرفته نسل کنونی، بسته به مدل، با گزینه‌هایی برای اتصالات USB 2.0، 3.0 و SATA امکان اتصال مستقیم حافظه خارجی به روتر را دارند. این امکانات روترها اجازه می‌دهد تا یک ذخیره سازی متصل به شبکه را خودتان راه‌اندازی کنید. داده‌ها ممکن است از طریق چندین مسیر علاوه بر نگاشت شبکه قابل دسترسی باشند، برای مثال از طریق یک سرور FTP مبتنی بر روتر، که می‌تواند پوشه‌های درایو را به صورت خارجی از طریق وب در دسترس قرار دهد.

حافظه خارجی اضافه کنید

7. فناوری MU-MIMO

امروزه یکی از بهترین فناوری‌های ارتباطی، فناوری چند کاربر، چند ورودی و خروجی همزمان است. یکی از امکانات روترها مجهز بودن به این فناوری است. روتری که دارای این فناوری باشد این امکان را فراهم می‌کند تا چند دستگاه به صورت همزمان به شبکه وصل شوند و بدون هیچ مشکل و اختلالی می‌توانند خدمات را دریافت کنند. این فناوری به این صورت عمل می‌کند که مقداری از پهنای باند را بافر کرده و با تاخیر کم برای دستگاه‌ها می‌فرستد. از این رو همه دستگاه‌های متصل به روتر با توجه به پهنای باند مورد نیاز خود ترافیک دریافت می‌کنند. دستگاه‌های متصل به روترهایی که دارای این فناوری نیستند، برای استفاده از اینترنت باید منتظر بمانند زیرا ارتباط در این روترها به طور یک‌به‌یک انجام می‌شود. باید صبر کنید تا نوبت به دستگاه شما برسد.

8. از کانال‌های شلوغ استفاده نکنید!

همان طور که می‌دانید یکی از مشکلات کاربران در استفاده از شبکه وای‌فای تداخل فرکانس است. می‌توان گفت اکثر کاربران خانگی و شرکت‌ها از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می‌کنند‌. به طور کلی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۱۱ کانال و ۵ گیگاهرتز ۲۳ کانال دارد. یکی از امکانات روترها این است که می‌توانید به صورت دستی کانال‌ها را انتخاب کنید. درصورتی که دارای مشکل کاهش سیگنال و یا افت سرعت بودید اولین کاری که باید انجام دهید این است که قابلیت انتخاب اتوماتیک کانال را غیرفعال کنید و به صورت دستی کانال‌هایی که فاصله بیشتری از هم دارند را انتخاب کنید یا به عبارتی کانال‌های خلوت را انتخاب کنید.

9. توجه به تجهیزات سخت‌افزاری روتر

از جمله امکانات روترها ، تجهیزات سخت‌افزاری آن‌ها است که اکثر کاربران در هنگام خرید روتر به آن توجهی ندارند. در صورتی که روترها نیز مانند کامپیوتر دارای پردازنده و حافظه داخلی هستند که باید به آن‌ها توجه ویژه داشت‌. اگر قرار است روتری که خریداری می‌کنید برای دستگاه‌های بسیاری استفاده شود، یا به بیانی دیگر دستگاه‌های مختلفی قرار است به روتر شما وصل شود توصیه می‌کنیم روتری را خریداری کنید که پردازنده قوی‌ای داشته باشد تا در هنگام اتصال دستگاه‌های مختلف کم‌تر دچار مشکل شوید.

10. به طور جدی پیکربندی را در نظر بگیرید

اگر به تنظیمات پیش‌فرض پایبند باشید، مطمئناً همان عملکرد روتر را خواهید داشت که بسیاری از قابلیت‌ها را نادیده گرفته‌اید. اما فقط صرف چند دقیقه برای پیکربندی این ویژگی‌های پیشرفته می‌تواند مزایای واقعی را به همراه داشته باشد. البته این گزینه‌های سطح بالا از تولیدکننده‌ای به تولیدکننده دیگر متفاوت است، بنابراین برنامه‌ها و سخت‌افزارهایی را که روترتان پشتیبانی می‌کند، در نظر بگیرید.

کلام آخر

روترها دارای امکاناتی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توانید به بهترین نحو از روتر خود استفاده کنید. در این مقاله نکاتی را در مورد امکانات روترها برای شما بیان کردیم که اکثر کاربران روتر آن را نادیده می‌گیرند. همان طور که در این مقاله خواندید تنها با توجه به چند نکته ساده می‌توانید از سرعت و آنتن‌دهی بهتری استفاده کنید.

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم مطالب این بخش درمورد امکانات روترها برای شما مفید بوده باشد و به شما در استفاده بهتر از روتر خود کمک کرده باشیم. راستی به نظر شما روترها چه امکاناتی دارند که اکثر مالکان به آن‌ها توجه نمی‌کنند و ما در این مقاله به آن اشاره نکردیم؟ در قسمت ثبت نظر تجربه خود را با ما و کاربران روتر درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial