راهنمای کامل فشرده سازی فرمت های H.264 و H.265 + تفاوت آنها

فشرده سازی فرمت های H.264 و H.265 + تفاوت

برای اطلاع از تفاوت فشرده سازی فرمت های H.264 و H.265 باید بدانیم که وقتی فیلم و یا سریالی را دانلود می‌‌‌کنیم یا به تماشای فیلم و سریالی می‌‌نشینیم و یا در یوتویوب و سایت‌های ایرانی ویدیوها را به صورت آنلاین تماشا می‌‌کنیم به احتمال زیاد تمامی‌‌ این فیلم‌ها با استفاده از فرمت H.264 کد گذاری شده‌اند.

فرمت H.264 به چه معناست؟

به طور کلی تمامی‌‌ ویدیوهایی که با آنها سروکار داریم از قبل فشرده شده‌اند تا برای سزعت‌های مختلف اینترنت نمایش داده شوند و در واقع حجم کمتری داشته باشند.

  • فشرده سازی H.264

برای فشرده سازی فایل‌ها کدی به سرور اصلی یا پشتیبانی آنها ارسال می‌‌شود و بدون انکه تغییر چشمگیری در کیفیت نسخه پایانی فایل ایجاد شود فایل ویدئویی به 50-30% حجم واقعی خود می‌رسد. این فرآیند در دوربین‌های مدار بسته به صورت خودکار انجام می‌‌شود ولی خود شما نیز می‌‌توانید به طور دلخواه با استفاده از روش‌های مختلف فشرده‌سازی کنید.

هدف اصلی این کد (H.264) این است تا با ایجاد  استانداردی فایل‌هایی با حجم کم ولی کیفیت بسیار خوب تولید کند.

  • کاربرد‌های فشرده سازی H.264

یک ابزار بسیار ارزشمند، به خصوص در زمانی است که دوربین مداربسته شما با محدودیت فضای ذخیره سازی روبرو است. با اینکار سیستم شما می‌‌تواند به راحتی فایل‌های فشرد شده را از راه شبکه با سرعت بالا و در طول زمان مناسبی ارسال کند

فرمت H.264 به چه معناست؟

حال می‌‌خواهیم بدانیم فشرده سازی چگونه صورت می‌گیرد؟

با افزایش رزولوشن یا وضوح تصویر بالا در دوربین مدار بسته فضای ذخیره سازی برای انتقال تصاویر به معضلی بزرگ برای شرکت‌های سازنده دوربین و تجهیزات مدار بسته تبدیل شده است. تقریباً این کم وکاستی در اکثر دوربین‌های مداربسته نمو پیدا کرده است و با ورود دوربین‌های باکیفیت دیگر با ساخت هاردهایی با فضای ذخیره سازی بیشتر هزینه‌های زیادی را به کاربران تحمیل نموده است. ولی باید گفت در حال حاضر فرمت فشرده ساز دیگری تحت عنوان H.265 عرضه شده که مانند فرشته نجاتی عمل کرده و جایگزین نسل قبلی فشرده ساز‌ها یعنی H.264 شده است. این فرمت نسبت به فرمت قبلی دارای نرخ فشرده سازی بیشتر و همچینین باکیفیت بالاتر است.

تفاوت فشرده سازی فرمت های H.264 و H.265 چیست؟

همانگونه که ملاحظه می‌‌‌کنید، میزان فشرده سازی با H.265 در رزولوشن ۲ مگاپیکسل و نرخ ۳۰ فریم، حدود ۶۰ درصد بیشتر از H.264 است. این میزان در ۲ مگاپیکسلِ ۶۰ فریم، ۳ مگاپیکسلِ ۳۰ فریم به حدود ۳۵ درصد کاهش پیدا می‌‌کند. ولی در رزولوشن‌های ۵ و ۸ مگاپیکسل مجدداً شاهد برتری H.265 با حدود ۵۰ درصد فشرده سازی بیشتر، هستیم.

فشرده سازی H.265 با هدف کاهش بیشتر حجم تصاویر در مقایسه با فشرده‌سازی H.264 به وجود آمد. با وجود اینکه حجم تصاویر فشرده شده وابسته به میزان جنبش و نوع تصاویر ویدئویی است ولی استفاده از روش فشرده سازی H.265 عموماً می‌‌تواند عکس‌ها را تا دو برابر بیشتر فشرده کند. اشاره به دو نکته در اینجا دارای اهمیت است:

  • روش 265 نسبت به H.264 می‌‌تواند ویدئوها را تا نصف حجم کاهش یافته توسط H.264  یا بیشتر از آن فشرده کند.
  • در صورتی که فایل‌های خروجی با اندازه ثابت با هر دو شیوه فشرده شوند کیفیت تصویر در ویدئوی فشرده شده با 265 به مراتب بالاتر خواهد بود.
  • استانداردهای معرفی شده در فشرده‌سازی به روش 265 به مراتب به روزتر بوده و مطابق با آخرین قوانین و مقررات حاکم بر مرورگرها و سئوی سایت است.

totalnetwork24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial