تکنولوژی EXIR در دوربین مداربسته چیست؟

تاثیر تکنولوژی EXIR در ضبط تصاویر

تکنولوژی exir در دوربین مداربسته پس از بروز مسائلی جزئی ولی موثر در کارآیی IR ( تکنولوژی استفاده از اشعه مادون قرمز برای ضبط تصاویر در شب) معرفی شد. این تکنولوژی که به Extra IR نیز معروف است توانست به خوبی مشکلاتی مثل افزایش دما در لنز دوربین، تمرکز نور در نقطه‌ای خاص و غیره را به خوبی حل کند. که در ادامه به تفصیل در مورد آن صحبت خواهد شد. ابتدا نگاهی گذرا به تکنولوژی IR یا همان ICR خواهیم داشت و سپس با بررسی مشکلات ICR راه حل EXIR هایک ویژن را مطالعه خواهیم کرد.

در دوربین های مداربسته هایک ویژن مدل های مختلفی دارای این قابلیت هستند و شما با مطالعه این مقاله با آگاهی لازمه از مزایا و معایب این قابلیت محصول مورد نظر خود را انتخاب حواهید کرد.

تاثیر تکنولوژی exir در دوربین مداربسته

محدود بودن دوربین‌ مداربسته به نور خورشید یا منبع نور الکتریکی مثل لامپ می‌توانست مشکلات زیادی را در نبود این منابع نوری به وجود آورد. لزوم استفاده از دوربین‌های مدار بسته در شب بسیار بیشتر از روز است چرا که در بسیاری از مراکز تجاری و خدماتی کاهش تردد و نبود نیروی حراستی با غروب آفتاب، انگیزه خلافکاران و سارقان را برای فعالیت در این مواقع افزایش می‌دهد.

به همین منظور و به دلیل معایب زیاد استفاده دائمی از منابع الکتریکی نور مثل افزایش هزینه و کاهش ایمنی محیط باعث شد تا سنسورها و لنزهای دوربین مدار بسته را مجهز به اشعه مادون قرمز کنند به طوریکه هم قابلیت تولید و ارسال این طیف نوری را داشته و هم امکان دریافت بازتابش آنها از سمت جسم را داشته باشد. با استفاده از این تکنولوژی (IR یا ICR) در طول شب پرتو مادون قرمز به سمت جسم تابیده شده و در صورت بازتاب آن از جسم رنگ سفید و درغیر این صورت رنگ سیاه درچیپ ضبط و انتقال تصویر ثبت می‌شود. دلیل سیاه یا سفید بودن تصویر استفاده از یک طیف رنگی است که همه آن یا توسط جسم جذب (سیاه) و یا دفع (سفید) می‌شود.

مشکلات استفاده از تکنولوژی exir در دوربین مداربسته به صورت زیر است:

  • افزایش دمای لنز دوربین که منجر به جذب حشرات، کاهش کیفیت تدریجی صفحه شیشه‌ای، کاهش کیفیت قطعات همراه مثل چیپ تصویر و سنسور لنز.
  • عدم تابش نور یکنواخت از ال ای دی‌های پرتو مادون قرمز که موجب تمرکز نور در نقطه‌ای خاص شده و باعث ایجاد تصاویر با حاشیه تاریک و مراکز بسیار روشن می‌شود.
  • برد کم نور IR، که در صورت استفاده از دوربین در محیط باز نقاط نسبتاً دور تاریک و تار دیده خواهند شد.
  • عدم توانایی نور مادون قرمز برای عبور از شیشه‌هایی با قطر زیاد

با استفاده از تکنولوژی EXIR توسط شرکت هایک‌ویژن می‌توان ادعا کرد اکثر مشکلات فوق حذف شدند.

مزایای استفاده از فناوری exir در دوربین مداربسته:

  • افزایش قدرت و شدت نور نامرئی (مادون قرمز) تابشی: با استفاده از قطعات الکترونیکی پیشرفته و اعمال اختلاف پتانسیل 1050 میلی ولت به جای 750 میلی ولت موجب افزایش قدرت، برد و در نتیجه کارآیی تکنولوژی IR شد.
  • به دلیل توزیع نامناسب پرتوهای نوری در LEDهای دایره‌ای شکل، تکنولوژی EXIR مربوز به هایک‌ویژن از LEDهای مستطیلی شکل استفاده کرد تا به تمام نقاط قاب تصویر پرتوهای یکسان و یکنواختی از پرتو مادون قرمز فرستاده شود و در نتیجه روشنایی و وضوح تصویر افزایش یابد.
  • عدم انعکاس نور IR؛ با استفاده از تکنولوژی EXIR و تعبیه LEDهای IR به صورت جداگانه، انغکاس نور و ایجاد نقاط براق و بی کیفیت به حداقل رسید
  • با توجه به کاهش تعداد LEDها و هم چنین توزیع ناهمگن آنها در لنز دوربین‌های EXIR هایک‌ویژن میزان گرمای تولید شده کاهش یافت که همین امر موجب افزایش دوام و طول عمر قطعات و نیز دفع حشرات مزاحم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial