دوربین مداربسته آنالوگ و IP چه تفاوت هایی باهم دارند ؟

دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت دوم )

دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته IP چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت دوم )

فاصله و طول کابل

در دوربین‌های مداربسته آنالوگ حداکثر طول کابل زوج به‌هم تابیده نباید بیشتر از 1.5 کیلومتر باشد. در صورت استفاده از کابل هم‌محور (کوآکسیال) طول کابل نباید از 300 متر فراتر رود. در دوربین‌های مداربسته آنالوگ هرچه طول کابل افزایش یابد و چنانچه سیگنال‌ها از فرمتی به فرمت دیگر تبدیل شوند، وضوح تصاویر کاهش می‌یابد.

در دوربین‌های مداربسته آی‌‌پی، طول کابل زوج به‌هم تابیده نباید بیشتر از 100 متر باشد. اما وقتی تصاویر دوربین به شبکه آی‌پی یا به اینترنت منتقل شد، دیگر محدودیتی در کار نیست و از هر نقطه‌ای می‌توانید تصاویر دوربین را در شبکه دریافت کنید. دوربین‌های آی‌پی تصاویر را با فرمت دیجیتال ضبط می‌کنند، لذا فاصله‌ هر قدر که باشد، سیگنال‌ها حتی اگر از فرمتی به فرمت دیگر تبدیل شوند، کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

هوشمندی و مدیریت‌پذیری

دوربین‌های آی‌پی چون به شبکه متصل می‌شوند، می‌توانند از راه دور نیز مدیریت شوند. مثلا می‌توانید تصاویر هر دوربین آی‌پی را برای متصدی متفاوتی بفرستید. حتی می‌توانید دوربین‌ها را طوری تنظیم کنید که هرگاه شخص یا شی‌ای برابر دوربین حرکت کرد، موضوع به‌طور خودکار از طریق پیغام به مالک یا مدیر مجموعه اطلاع داده شود.

کابل‌کشی

دوربین‌های مداربسته آنالوگ در مقایسه با دوربین مداربسته IP کابل بیشتری مصرف می‌کنند. مثلا دوربین‌های آنالوگ مداربسته‌ای که از پن (حرکت عرضی و طولی) یا زوم پشتیبانی می‌کنند، برای این منظور به کابل‌کشی جداگانه احتیاج دارند. همچنین ضبط صدا توسط دوربین مستلزم کابل‌کشی جداگانه‌ است. هر دوربین مداربسته آنالوگ برای تامین برق، ضبط ویدیو و ضبط تصویر به سه کابل مجزا نیاز دارد.

اما دوربین‌های مداربسته آی‌پی حرکت پن، زوم و ضبط ویدیو و صدا را تنها با یک کابل اترنت انجام می‌دهند. دوربین‌های مداربسته آی‌پی اگر با فناوری PoE سازگار باشند، حتی به کابل برق هم نیازی ندارند.

دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت دوم )
دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته آی‌پی چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ (قسمت دوم )

امنیت

دوربین‌های مداربسته آنالوگ در برابر تهدیدهای امنیتی و از جمله تهدیدهای فیزیکی آسیب‌پذیرترند. برای مثال، مهاجمان می‌توانند  نوارهای مغناطیسی که ویدیو روی آن ضبط می‌شود و تجهیزات ضبط ویدیو را به سرقت ببرند. ضمنا ویدیوهای آنالوگ را نمی‌شود رمزنگاری کرد.

تصاویر دوربین‌های آی‌پی را می‌توان تحت شبکه ضبط کرد و لذا دسترسی به تصاویر دوربین‌های آی‌پی از جهاتی سخت‌تر است. ضمنا  دوربین‌های آی‌پی تصاویر را از ابتدا با فرمت دیجیتال ضبط می‌کنند و به همین علت می‌توان آن‌ها را رمزنگاری و فشرده‌ کرد.

قیمت

دوربین‌های آی‌پی شاید در نگاه نخست گران‌تر به نظر برسند، اما درعوض برخی از هزینه‌های جانبی آن‌ها کمتر است و مثلا به کابل‌کشی کمتری نیاز دارند. با این حال، هزینه دوربین آی‌پی و دوربین آنالوگ به وسعت و شرایط فضای کار بستگی دارد و شاید نتوان هیچ‌یک از این دو نوع دوربین را از حیث قیمت با قاطعیت بر دیگری برتری دارد.

 

نمایندگی داهوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button با توتال شبکه تماس بگیرید
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial